P A T O L O G I J O S D I A G N O S T I K A

Prašome palaukti, kraunasi...

P.Baublio g. 4, LT-08406 Vilnius (85) 250 5781 info@patologija.lt

Pacientams - Patologijos diagnostika

Patologijos Diagnostika

Apie ligas

Prostatos vėžys -prostatos adenokarcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Prostata – graikinio riešuto dydžio vyro reprodukcinės sistemos liauka, esanti po šlapimo pūsle, priešais tiesiąją žarną.
Adenokarcinoma – vėžinio arba piktybinio auglio tipas, kuris yra liaukinėse (vamzdelinėse) struktūrose.
Invazinis, skvarbusis – galintis sklisti į kitas kūno vietas.
Piktybinis – vėžinis ir galintis plisti.
Patologas – tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.
Limfinis – susijęs su limfinėmis liaukomis (limfmazgiai).

Kas yra prostatos adenokarcinoma?

Prostatos adenokarcinoma sudaro 95 % visų prostatos vėžių. Ji prasideda prostatos liaukoje ir negydoma ankstyvoje stadijoje gali išplisti į kitas kūno dalis. Po odos vėžio, prostatos adenokarcinoma yra dažniausia vyrų vėžio rūšis JAV, kasmet diagnozuojama 185 000 pacientų.

Kam tikimybė susirgti prostatos adenokarcinoma yra didžiausia?

Prostatos adenokarcinoma dažniau serga vyresni nei 50 metų vyrai. 80 % prostatos vėžiu suserga vyraoi, vyresnius nei 65 m. Iš Afrikos kilę amerikiečiai yra priskiriami didesnės nei vidutinės rizikos grupei. Prostatos vėžio atvejai šeimoje ir daug riebalų turinti dieta taip pat padidina susirgimo riziką.

Kokie yra prostatos adenokarcinomos požymiai?

Prostatos adenokarcinomai būdingi prostatos dydžio, formos, tekstūros pokyčiai. Šiuos pokyčius gydytojai gali pastebėti skaitmeninio tiesiosios žarnos tyrimo metu. Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas parodo PSA (baltymo, gaminamo prostatos ląstelėse) kiekį kraujyje. Didesni PSA kiekiai rodo vėžio tikimybę. Nors dauguma prostatos vėžių nesukelia simptomų, šlapinimosi įpročių pasikeitimai (dažnesnis ir (ar) skubesnis šlapinimasis, sumažėjusi srovė ar impotencija) gali būti susiję su prostatos vėžiu.

Kaip patologas diagnozuoja prostatos adenokarcinomą?

Jei skaitmeninio tiesiosios žarnos tyrimo ir (arba)PSA tyrimo rezultatai nėra normos ribose, atliekama biopsija. Šios procedūros metu pirminės sveikatos priežiūros specialistas paima kelis plonus audinių branduolius, kuriuos patologas tiria mikroskopu. Kitas ne toks dažnas būdas patologui atlikti prostatos vėžio diagnozę – tirti prostatos audinio daleles, paimtas per prostatos transuretrinę rezekciją. Šis procesas vykdomas norint padidinti prostatos liauką (gerybinė prostatos hipertrofija arba GPH). Patologai gali diagnozuoti prostatos vėžį visoje prostatos liaukoje, kuri išimama radikalios prostatektomijos – chirurginio prostatos vėžio gydymo – metu. Patologai gali diagnozuoti išplitusį prostatos vėžį, tirdami ląsteles ir audinius iš kitų kūno vietų.

prostatos adenokarvcinoma

Prostatos adenokarcinoma

normjalios prostatos lasteles

Sveikos prostatos ląstelės

Ko dar ieško patologas?

Visiems prostatos mėginiams patologas priskiria Glisono gradavimo sistemos balą. Šis svarbus skaičius, kuris siekia nuo 2 (geriausias) iki 10 (blogiausias), yra geras matas, skirtas nustatyti prostatos vėžio agresyvumą ir numatyti ligos prognozę bei gydymo tipą. Gydytojai dažnai atsižvelgia į Glisono balo, klinikinės stadijos ir serumo PSA kiekio (kokiu greičiu didėja PSA) kombinaciją, spręsdami dėl geriausio gydymo. Adatinių biospijų ir prostatos dalių tyrimo metu patologas praneša apie vėžinių audinių kiekį. Šie duomenys gali paveikti gydymą. Radikalios prostatektomijos audinių atveju patologas nurodo vėžio stadiją ir paplitimą bei tai, ar vėžys buvo audinio krašte (riboje). Šie radiniai yra labai svarbūs prognozei ir darys įtaką sprendžiant papildomo gydymo poreikio klausimą po operacijos. Radikalios prostatektomijos stadija gali būti 2 (geriau) arba 3 (blogiau) su išplitimu į sėklines pūsleles (struktūras, pritvirtintas prie prostatos užpakalinės dalies) arba limfmazgius, pašalintus operacijos metu, rodančius blogesnę prognozę. Gydytojai gali rengti klinikinius tyrimus (radiologijos ar rentgeno spindulių tyrimus) prieš operaciją, kad galėtų pamatyti, ar vėžys išplito.

Kaip gydytojai nusprendžia, koks gydymas ar operacija yra reikalingi?

Šis sprendimas priklauso nuo jūsų prostatos vėžio stadijos. Daugeliui pacientų, kurių vėžys yra arti prostatos arba vis dar prostatoje, sprendimas dėl operacijos priimamas remiantis Glisono balu, priskirtu patologo, serumo PSA kiekio, klinikinės vėžio stadijos, jūsų amžiaus, kitų medicininių problemomų, bei gydymo ar kontroliavimo pasirinkimo analize.

Kokie yra galimi prostatos adenokarcinomos gydymo būdai?

Prostatos adenokarcinoma gydoma šiais būdais: budriu laukimu, operavimu, chemoterapija, hormonų terapija ir spinduline terapija. Svarbu kuo daugiau sužinoti apie gydymo variantus ir pasirinkti tą, kuris yra teisingiausias jums.

Budrus laukimas yra tinkamiausias vyresniems vyrams, kurių vėžio balas ir PSA rodikliai yra maži. Šiuo būdu vyrai tikisi pergyventi lėtai augantį vėžį ir išvengti pašalinio poveikio, tokio kaip impotencija ir šlapimo nelaikymas. Vyrai, pasirinkę budrų laukimą, turėtų kas tris-šešis mėnesius gauti PSA ir skaitmeninius tiesiosios žarnos tyrimus, o prireikus ir periodiškas biopsijas.

Operacija yra dažniausias prostatos vėžio gydymo būdas, galintis pašalinti vėžinę prostatą iš kūno. Operacija dažniausiai rekomenduojama vyrams, turintiems ankstyvos stadijos ar mažo balo vėžį, tačiau kartais ji naudojama palengvinti pažengusios stadijos vėžio simptomus. Dažniausia chirurginė procedūra yra radikali prostatektomija – visos prostatos liaukos pašalinimas.

Spindulinė terapija gali būti panaudota gydant vyrus su mažais augliais, neišplitusiais iš prostatos, bei lengvinant pažengusių stadijų vėžių simptomus. Vieno spindulinės terapijos tipo – brachiterapijos – metu chirurgas implantuoja radioaktyvias granules į prostatos vidų. Granulės palaipsniui spinduliuoja prostatą ir aplinkinius audinius, naikindama vėžines ląsteles. Dar vienas švitinimo terapijos būdas – išorinio spinduliavimo gydymas, kurio metu taiklūs didelės energijos spinduliai naikina vėžines ląsteles. Spindulinė terapija dažniausiai sukelia mažiau pašalinio poveikio nei operacija, todėl ji dažniausiai yra priimtinesnė gydymo priemonė vyresniems vyrams.

Gydytojai naudoja hormonų terapiją, kad sumažintų testosterono, kuris reikalingas prostatos vėžio augimui, kiekį. Hormonų terapija negali išgydyti vėžio, bet ji gali sumažinti vėžio augimą ir suteikti palengvėjimo. Jei vėžys išplitęs (dažniausiai į kaulus) ir nereaguoja į hormonų terapiją, chemotherapija gali būti apsvarstyta kaip alternatyva. Šis gydymo būdas medikamentus paskleidžia per visą kūną, sulėtina vėžio augimą ir sumažina skausmą.

Gaubtinės žarnos vėžys – gaubtinės žarnos adenokarcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Gaubtinė žarna – storosios žarnos dalis vedanti į tiesiąją žarną.
Adenokarcinoma – vėžinio arba piktybinio auglio tipas, kuris randasi liaukinėse(vamzdelinėse) struktūrose.
Polipas – gerybinis auglys aptinkamas gaubtinėje žarnoje. Ignoruojami ar nenustatyti polipai gali virsti vėžiniais.
Piktybinis – vėžinis ir gebantis plisti.
Invazinis, skvarbusis – gebantis plisti į kitas kūno dalis.
Patologas – tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.
Limfinis – susijęs su limfinėmis liaukomis (limfmazgiais).

Kas yra gaubtinės žarnos adenokarcinoma?

Gaubtinės žarnos adenokarcinoma yra labiausiai paplitęs virškinamojo trakto vėžio tipas. Kasmet JAV užregistruojama apie 150000 atvejų. Šio tipo vėžys prasideda gaubtinės žarnos vidinio sluoksnio liaukinių struktūrų ląstelėse ir išplinta visų pirma į gaubtinės žarnos sienelę, vėliau gali plisti į limfinę sistemą ir kitus organus.

Gaubtinės žarnos adenokarcinoma gali būti gydoma, 50% atvejų pacientai išgyvena dar bent penkerius metus. Ankstyvųjų stadijų pacientų išgyvenimo procentas nuo 70% iki 90%.

Kam labiausiai tikėtina susirgti gaubtinės žarnos adenokarcinoma?

Gaubtinės žarnos vėžys susiformuoja iš vėžiniais tapusių gaubtinės žarnos polipų, tad individams, turintiems polipų, kyla didžiausia rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu. Jei šeimos istorijoje pasitaikė adenomatozinės polipozės, Gardnerio sindromo atvejų su daugybiniais gaubtinės žarnos ir tiesiosios žarnos polipais, pacientui gresia didelis pavojus. Turint omeny, kad 30% polipų auga žmonėms, turintiems daugiau nei 50 metų, į didesnės rizikos grupę patenka penkiasdešimtmečiai ir vyresni, reguliariai nesitikrinantys dėl polipų. Gaubtinės žarnos vėžys susijęs ir su maisto, kuriame gausu riebalų, jautienos ir mažai skaidulų, vartojimu. Kiti rizikos faktoriai – anksčiau buvęs vėžys arba uždegiminė žarnyno liga.

Kokie gaubtinės žarnos adenokarcinomos požymiai?

Gaubtinės žarnos adenokarcinomos raida lėta ir simptomų galima nejausti net penketą metų. Vėžiui progresuojant, daugėja simptomų, gali būti tiesiosios žarnos kraujavimas, nuovargis, dusulys, angina, tuštinimosi įpročių pokyčiai, diskomfortas pilvo srityje, anemija ar žarnų nepraeinamumas.

Kokie tyrimai padeda nustatyti gaubtinės žarnos adenokarcinomą?

Kadangi dauguma gaubtinės žarnos adenokarcinomos atvejų yra besimptomiai, ji dažniausiai aptinkama atliekant reguliarių fizinių apžiūrų metu.

Nuo 5% iki 10 % gaubtinės žarnos vėžio atvejų aptinkama atliekant skaitmeninį tiesiosios žarnos tyrimą. Jo metu pirminės sveikatos priežiūros specialistas mūvėdamas lubrikuotą medicininę pirštinę į paciento tiesiąją žarną įveda pirštą. Kraujo tyrimas taip pat gali parodyti gaubtinės žarnos vėžio tikimybę. Taip pat atliekami kolonoskopijos, lanksčiosios sigmoidoskopijos ir dvigubo kontrasto bario klizmos tyrimai.

Kaip patologas nustato gaubtinės žarnos adenokarcinomą?

Jei nustatyta gaubtinės žarnos vėžio tikimybė, kiekvienas polipas pašalinamas kolonoskopijos arba lanksčiosios sigmoidoskopijos būdu. Kai kuriais atvejais, kai auglys stipriai progresuoja, polipai gali būti šalinami chirurginiu būdu. Patologas nuodugniai ištiria polipo ląstelių mėginį, vadinamą bioptatu, po laboratoriniu mikroskopu ir nustato konkrečią diagnozę.

gaubtines zarnos adenokarcinoma

Gaubtinės žarnos adenokarcinomos raida lėta ir simptomų galima nejusti net penketą metų.

normali gaubtine

Normali gaubtinė žarna.

Ko dar ieško patologas?

Patologas atkreipia dėmesį į auglio dydį, kaip arti pašalinto audinio krašto yra vėžys ir ar auglys išplito į kraujagysles ar limftakius.

Šie faktoriai padeda apskaičiuoti vėžio sugrįžimo ar likimo pažeistoje vietoje tikimybę.

Kai kuriais atvejais pirminės sveikatos priežiūros specialistas gali nurodyti vaizdo tyrimus. Vienas jų – krūtinės x-CT skenografija, parodanti, ar auglys išplito į plaučius, limfmazgius, kepenis ar kiaušides.

Atlikus visus būtinus tyrimus, patologas nustato vėžio stadiją. Pirmos stadijos gaubtinės žarnos adenokarcinoma yra nedidelė ir yra tik gaubtinėje žarnoje. Ketvirtos stadijos augliai išplinta už gaubtinės žarnos ribų. Antra ir trečia stadijos nurodo tarpinę situaciją tarp šių dviejų kraštutinumų.

Kaip gydytojai nustato, kokia operacija ar gydymas būtini?

Išnagrinėjęs biopsijos rezultatus patologas tariasi su pirminės sveikatos priežiūros specialistu ir nustato vėžio stadiją. Remdamiesi bendra patirtimi ir žiniomis, jie nustato labiausiai jūsų būklei tinkamas gydymo priemones.

Kokie galimi gaubtinės žarnos adenokarcinomos gydymo būdai?

Gaubtinės žarnos adenokarcinomą gydyti taikoma chirurgija, chemoterapija, spindulinė terapija arba dviejų ar trijų metodų kombinacija.

Svarbu kiek įmanoma daugiau sužinoti apie gydymo būdus, kad priimtumėte sau tinkamą sprendimą. Dažniausias gaubtinės žarnos adenokarcinomos gydymo būdas – vėžinio auglio pašalinimas. Operacija rekomenduojama 90% pacientų, sergančių gaubtinės žarnos vėžiu.

Radikali žarnyno rezekcija, dar žinoma kaip dalinė kolektomija arba hemikolektomija, yra dažniausiai pacientams atliekama operacija. Šios procedūros metu chirurgas pašalina gaubtinės žarnos dalį, kurioje yra auglys, taip pat greta esančius limfmazgius. Sveikos gaubtinės žarnos dalys yra sujungiamos (anastomozė) chirurgas sukuria laikiną arba ilgalaikę kolostomą (gaubtinė žarna privedama prie pilvo paviršiaus tam, kad būtų suformuota stoma (anga). Tai reiškia, kad visas žarnyno turinys bei jame esantis oras iš organizmo pasišalins per stomą. Apie 15%pacientų, sergančių gaubtinės žarnos vėžiu, reikalinga ilgalaikė kolostomija.

Operacija atliekama per stambų pilvo ertmės pjūvį (atvira operacija) arba keletą mažesnių (laparoskopinė operacija). Jei tinkama konkrečiam atvejui, laporoskopinė operacija baigiasi trumpesniu laiku ligoninėje ir spartesniu išgijimu. Jei auglys išplitęs, gali būti atliekamos tokios chirurginės procedūros, kaip daline hepatektomija (kepenų dalies pašalinimas) arba kiaušidžių pašalinimas.

Jei vėžys išplito už gaubtinės žarnos ribų arba yra tokia tikimybė, greičiausiai bus rekomenduojama chemoterapija. Taikant šį metodą, po kūną paskleidžiami vaistai, taip pristabdoma vėžio raida ir sumažinamas skausmas. Chemoterapija gali būti taikoma prieš arba po operacijos, taip pat derinama su imunoterapija arba spinduline terapija.

Spindulinė terapija – koncentruoti didelės energijos spinduliai – gali būti taikomi sumažinti auglius arba naikinti po operacijos likusias vėžines ląsteles. Šis metodas taip pat naudojamas palengvinti pažengusio gaubtinės žarnos vėžio simptomus.

Gimdos kaklelio vėžys – klastinga moterų onkologinė liga, kuri Lietuvoje per vieną savaitę pareikalauja 5-7 gyvybių, o kasmet nuo jos miršta apie 200-300 moterų. Procentaliai mūsų šalis pagal susirgimo šia liga bei mirčių skaičių yra viena pirmųjų Europoje, daugiau susirgimų gimdos kaklelio vėžiu užfiksuojama tik Rumunijoje. Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys pagal dažnumą yra antroje vietoje po krūties vėžio.

Išreiškiant ligą skaičiais dažnai nesuprantamas jos mastas, kol su tuo nesusiduriama asmeniškai… Kai liga nustatoma ir užklumpa mus pačias ar netikėtai paliečia mūsų mamas, tetas, močiutes – mylinčias moteris, saugančias bei puoselėjančias namų židinį, tradicijas, šilumą, švelnumą, ramybę… Tik tada pajuntame tų skaičių svarumą. Žinoti apie sergantį artimąjį bei negalėti niekuo padėti – vienas skaudžiausių gyvenimo tarpsnių. Norint apsaugoti save ar artimuosius būtina rūpintis sveikata, skirti tam laiko, pasidomėti, ar šeimos nariai žino apie atliekamus profilaktinius įvairius tyrimus, kurie padeda pastebėti, kokioje vystymosi stadijoje yra gimdos kaklelio vėžys, stebėti jo pradžią ar žuomazgas. Kuo daugiau žinosime bei dalinsimės informacija, patirtimi su kitais – tuo didesnė tikimybė, jog pavyks pastebėti artimųjų ligą dar ankstyvoje stadijoje bei visiškai ją išgydyti ar bent jau sustabdyti plitimą.

Gimdos kaklelio vėžys dažniausiai užklumpa 15-45 metų moteris. Nors didžiausias sergančiųjų procentas priskiriamas esančioms 30-45 metų amžiaus grupėje, tačiau labai svarbu, jog ir jaunesnės moterys gautų visą informaciją apie profilaktinius tyrimus, įtaką darančius ir sukeliančius faktorius bei gydymo galimybes, eigą. Ypač aktualu, jog moterys žinotų apie citologinį tyrimą, kuris turėtų būti atliekamas kartą per metus, kadangi apsilankymas pas gydytojus pajutus aiškius simptomus jau gali būti vėlyvas – gimdos kaklelio vėžys jau bus per daug paplitęs. Kadangi ši onkologinė gimdos kaklelio liga užklumpa vis jaunesnes moteris, todėl patikra jau vykdoma nuo 25 metų. Prisipažinkime: daugelis moterų dėmesį sutelkia darbui ar mokslui, siekiant karjeros aukštumų, norint daugiau užsidirbti, arba visiškai paskęsta namų rutinoje, neskirdamos laiko sau. Tuo metu, jei jaučiamės sveikos, visiškai nekreipiame dėmesio į bendrą savo sveikatos būklę. Per tą laiką mumyse gali pradėti vystytis liga, kuri lyg tiksinti bomba požymius gali pradėti rodyti tik jau stipriai pažengusi bei įsisenėjusi. Būtent tokia liga, kurios požymiams atsiradus, ji jau būna pasistūmėjusi gerokai į priekį, yra ir gimdos kaklelio vėžys.

Gimdos kaklelio vėžys pažeidžia gimdos kaklelį, esantis tarp makšties ir gimdos, kuris svarbiausią funkciją atlieka, kai moteris laukiasi. Tuo metu jis saugo vaisių nuo galimų užkrečiamų infekcijų, o atėjus gimdymo laikui – išsiplečia. Šis vėžys dažniausiai yra sukeliamas Žmogaus papilomo viruso, taip pat jam įtakos turi organizmui žalingi paties žmogaus įpročiai, susiklosčiusios aplinkybės, priimti sprendimai: rūkymas, kontraceptinių priemonių ilgalaikis vartojimas, nėštumas, kai būsimoji mama dar visai jauno amžiaus, taip pat gimdos kaklelio ligai įtakos turi trys ar daugiau nėštumų. Kai kurių jų galime išvengti, tačiau niekada negalime būti visiškai tikros, jog gimdos kaklelio vėžys aplenks mus ar mūsų mylimas moteris.
Gimdos kaklelio vėžys ir jo pagrindiniai simptomai: sutrikęs menstruacijų ciklas, aciklinis kraujavimas, apatinės pilvo dalies ir juosmens skausmas, skausmas lytinių santykių metu, kuriems pasireiškus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Šis vėžys gydomas kompleksiškai, atsižvelgus į pacientės ligos išsivystymo stadiją, jos progresą, amžių, bendrą sveikatos būklę. Jei apie ligą sužinoma ankstyvoje stadijoje (tai vadinamasis mikroinvazinis vėžys), tuomet didesnė tikimybė, jog ją pavyks išgydyti ir ateityje galima tikėtis susilaukti vaikų. Priešingu atveju, kai ši gimdos kaklelio liga jau stipriai išsiplėtusi, tuomet pašalinama gimda kiaušidės ir moteris nebeturi galimybės pastoti. Jei gimdos kaklelio vėžys vėlyvos stadijos ar išplitęs ne vienoje srityje, apima daugiau organų, tuomet bandant sustabdyti ligą taikoma chemoterapija ar radioterapija.

Kiaušidžių vėžys – serozinė karcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Serozinė – susijusi su serumu – skaidria, skysta kraujo dalimi.
Karcinoma – vėžinio ar piktybinio naviko, atsiradusio organo, pvz., kiaušidės, vidinėje sienelėje arba paviršiuje, tipas.
Epitelinis – susijęs su epiteliu – audiniu, kuris dengia vidines kūno ertmes ar išorinį kai kurių organų, tokių kaip kiaušidės, paviršių.
Piktybinis – vėžinis ir galintis plisti.
Patologas – tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.

Kas yra kiaušidžių serozinė karcinoma?

Serozinė karcinoma yra epitelinio kiaušidžių vėžio tipas, epitelinis tipas – dažniausias kiaušidžių vėžio tipas.

Kaip teigia Amerikos vėžio draugija, kiaušidžių vėžys sudaro 6 proc. visų moterų susirgimų vėžiu. Penkerių metų išgyvenimo rodiklis moterims su pažengusiu kiaušidžių vėžiu – nuo 15 iki 20 proc. Jei liga aptinkama ankstyvoje stadijoje, išgyvenimo rodiklis siekia 90 proc.

Kam tikimybė susirgti kiaušidžių serozine karcinoma yra didžiausia?

Moterys, kurios sirgo arba kurių giminėje buvo susirgusių krūtų, kiaušidžių, gimdos gleivinės, prostatos ar gaubtinės žarnos vėžiu, turi didžiausią tikimybę sirgti kiaušidžių serozine karcinoma, ypač, jei jų motina ar sesuo sirgo kiaušidžių vėžiu. Kiti rizikos faktoriai: amžius, ilgalaikis didelių estrogeno dozių vartojimas be progesterono arba nenutrūkstanti ovuliacija dėl nevaisingumo, nepastojimo ar kontracepcijos nenaudojimo. Žydės ir moterys, paveldinčios defektą BRCA1 arba BRCA2 genuose taip pat turi didesnę riziką susirgti.

Kokie yra kiaušidžių serozinės karcinomos požymiai?

Dėl to, kad kiaušidžių vėžys nesukelia aiškių fizinių simptomų, daugumos moterų, sergančių kiaušidžių serozine karcinoma, liga nėra diagnozuojama iki tol, kol liga neišplinta į pilvą ar dar toliau. Keletas kiaušidžių vėžio požymių: pastovūs (ilgiau nei dvi savaites) simptomai, tokie kaip dubens ar pilvo skausmai ir diskomfortas, ištinimas, vidurių pūtimas, pykinimas ir virškinimo sutrikimas, makšties kraujavimas, dažnas arba skubus šlapinimasis, neturint infekcijos, nepaaiškinamas svorio padidėjimas ar sumažėjimas, nuovargis,tuštinimosi įpročių pasikeitimas.

Kaip patologas diagnozuoja kiaušidžių serozinę karcinomą?

Be reguliarių tiesiosios žarnos ir makšties dubens apžiūrų, moters gydytojas turėtų sudaryti išsamią medicininę šeimos istoriją ir išmanyti kiaušidžių vėžio riziką. Be to, jūsų pirminės sveikatos priežiūros specialisto atlikta rektovaginalinė apžiūra gali parodyti nenormalių požymių. Jei aptinkamas koks nors nukrypimas nuo normos, jūsų pirminės apžiūros gydytojas gali nurodyti atlikti transvaginalinį ultragarso vėžio žymeklio kraujo tyrimą, vadinamą CA-125. Už normą aukštesnis CA-125 lygis gali parodyti kiaušidžių vėžį. Jei jūsų šeimoje būta kiaušidžių vėžio atvejų, jūs galimai turite didesnę genetinę riziką. Jūsų pirminės apžiūros gydytojas ar specialistas gali rekomenduoti jums pasinaudoti kitais naujų kraujo žymeklių testais dar jų kūrimo stadijoje.

Kiaušidžių vėžys

Kiaušidžių serozinė karcinoma dažnai nesukelia aiškių fizinių simptomų.

Kiaušidžių serozinė karcinoma įprastai gydoma pirmine operacija, po kurios naudojama chemoterapija ir galima spindulinė terapija. Svarbu kuo daugiau sužinoti apie gydymo variantus ir priimti sprendimą, kuris yra teisingiausias jums.

Ko ieško patologas?

Patologas po mikroskopu tiria biopsijos mėginius, išimtus per pirminę diagnostinę chirurginę procedūrą. Šie mėginiai įprastai sudaryti iš kiaušidžių mėginių ir audinių mėginių iš kitų pilvo dalių. Tirdamas šiuos mėginius, patologas gali patvirtinti, ar navikas yra piktybinis, ir, jei piktybinis, koks tai vėžys ir ar jis išplitęs.

Peržiūrėjęs jums atliktų tyrimų ir procedūrų rezultatus, jūsų patologas nustato kiaušidžių vėžio patologinę stadiją. 1 stadijos kiaušidžių serozinė karcinoma yra vienoje ar abiejose kiaušidėse, 4 stadijos navikai būna išsiplėtę toli nuo kiaušidės. 2 ir 3 stadijos apibrėžia padėtis tarp šių dviejų kraštutinumų.

Kaip gydytojai nusprendžia koks gydymas ar operacija bus reikalingi?

Kai kiaušidžių vėžys yra įtariamas ar patvirtintas, jūsų pirminės apžiūros gydytojas ar specialistas jums nurodys kreiptis į chirurgą. Pirminė operacija pašalins kiek įmanoma daugiau įtartinos masės. Šalindamas vėžinius audinius iš pilvo ertmės, chirurgas gali pašalinti gimdą, kiaušides, kiaušintakius, taukinę, limfmazgius ir kitus audinius. Po operacijos jūsų pirminės apžiūros gydytojas ar specialistas greičiausiai siūlys pilvaplėvės ertmės chemoterapiją, nukreiptą į pilvą.

Spindulinė terapija, naudojant tikslius aukštos energijos spindulius, kartais naudojama su chemoterapija, gydant kiaušidžių vėžį.

Spindulinė terapija gali būtų naudojama auglių sumažinimui prieš operaciją ar tam, kad būtų sunaikintos vėžinės ląstelės, likusios po operacijos. Šis tyrimas taip pat naudojamas palengvinti pažengusios stadijos vėžio simptomus.

Pacientėms, kurioms susirgimas atsinaujina arba kurių karcinomos atsparios gydymui, gali padėti papildomos chirurginės procedūros ir testai, antrinės chemoterapijos medžiagos, biologinės terapijos ir kiti gydymo būdai.

 

Krūties vėžys – duktalinė karcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Latakinis – susijęs su krūtų pieno latakais, krūtų dalimis, kuriomis teka pienas.
Karcinoma – vėžinis arba piktybinis auglys.
In situ – savo natūralioje vietoje
Ne invazinis – neplintantis toliau nei krūtų latakėlių viduje
Užkalkėjimas – kalcio sankaupos krūtyse gali būti siejamos su duktaline karcinoma in situ. Šių sankaupų telkiniai gali reikšti vėžį
Piktybinis- vėžinis ir gebantis plisti
Patologas tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.

Kas yra duktalinė karcinoma in situ (DCIS)?

Duktalinė karcinoma in situ yra ankstyviausia ir lengviausiai gydoma krūties vėžio diagnozė. Kai kurie ekspertai ją laiko “iki-piktybine”. DCIS sudaro apie 25% visų krūties vėžių, tai pati dažniausia neinvazinio vėžio rūšis. Kartais DCIS būna drauge su invazinėmis krūties vėžio formomis.

DCIS diagnostika dažnėja, nes vis daugiau moterų reguliariai atliekamos mamogramos. Dėl mamografijos technologijų pažangos dabar krūtyse aptinkamos ir mažos užkalkėjimo zonos.

Negydant apie 30% moterų, kurioms diagnozuota DCIS, per 10 metų nuo diagnozės paskelbimo atsiranda invazinis krūties vėžys.

Kam didžiausia rizika susirgti DCIS?

Dėl techninės pažangos DCIS aptinkamas net ir jaunesnėms nei 45 metų amžiaus moterims. Nuo 45 metų moterys vis dažniau serga krūties vėži. Moteriai senstant, krūties vėžio rizika nemažėja, todėl DCIS gali būti aptinkamas bet kurio amžiaus pacientėms. Apie 20% moterų, sergančių krūties vėžiu, šeimos istorijoje būta šios ligos atvejų.

Papildoma rizika susirgti krūties vėžiu kyla, jei moteris nesusilaukia vaikų iki 30 metų amžiaus, įtakos turi ankstyvos menstruacijos ir dažnas alkoholinių gėrimų vartojimas.

Kokie yra DCIS požymiai?

DCIS atpažįstama iš priešvėžinių arba ankstyvos stadijos ląstelių anomalijų krūtų latakuose. Mamogramose DCIS pasirodo kaip užkalkėjimas.

Kaip patologas nustato diagnozę?

Patologas ištiria biopsijos pavyzdį ir, jei būtina, atlieka kitus tyrimus.Jei mamografija pateikia įtartinus rodmenis, gali būti rekomenduojama biopsija. Biopsija – plačiausiai taikomas metodas nustatyti galutinę krūties vėžio diagnozę. Šios procedūros metu pirminės sveikatos priežiūros specialistas iš įtartinos vietos pašalina dalį ląstelių ar audinio, kad juos laboratorijoje atidžiai ištirtų patologas. Biopsija gali būti atliekama ir chirurginiu būdu. Kad patvirtintų DCIS diagnozę, patologas tiria, ar piktybinės ląstelės pakenkė latakus supantį audinį. Diagnozė reiškia, kad auglys liko savo pradinėje vietoje – “in situ”.

krutis

Duktalinė karcinoma in situ yra ankstyva vėžio forma. Ir lengviausiai pasiduoda gydymui.

krutis2

Normalios krūties ląstelės

Ko dar ieško patologas?

Biopsijos mėginyje ieškoma estrogeno receptorių. Didelė tikimybė, kad moterys, sergančios DCIS ir turinčios minėtųjų receptorių, teigiamai reaguos į hormonų terapiją. Dėl nuolatinės pažangos tyrimų srityje, gali būti taikomi ir kiti metodai.

Kaip gydytojai nustato, kokia operacija ar gydymas būtini?

Išnagrinėjęs tyrimų rezultatus patologas tariasi su pirminės sveikatos priežiūros specialistu ir nustato vėžio stadiją. Remdamiesi bendra patirtimi ir žiniomis, jie nustato labiausiai jūsų būklei tinkamas gydymo priemones.

Kokie galimi DCIS gydymo būdai?

DCIS gydymui taikoma chirurgija, chemoterapija, spindulinė terapija arba dviejų ar trijų metodų kombinacija.

Svarbu kiek įmanoma daugiau sužinoti apie gydymo būdus, kad priimtumėte sau tinkamą sprendimą. DCIS dar nėra kritinė padėtis, tad galite skirti pakankamai laiko savo sprendimams. Chirurginių metodų pažanga suteikė galimybę apie 70 % moterų rinktis krūtis išsaugančius chirurginius gydymo būdus, tokius kaip lumpektomija, mastektomijos, kai pašalinama visa krūtis. Jei jums diagnozuota DCIS neplinta toliau konkrečios vietos vienoje iš krūtų, esate tinkama kandidatė lumpektomijai. Jei krūties išsaugoti neįmanoma, lieka krūties atstatymo operacija, bet tik atsigavus po vėžio šalinimo operacijos.

Spindulinė terapija dažnai taikoma po lumpektomijos ir kartais po mastektomijos, kad iš vietos, kur buvo rastas ir išoperuotas auglys, būtų pašalintos visos mikroskopinės vėžio liekanos.

Kasmet lytiškai plintančiomis infekcijomis visame pasaulyje užsikrečia apie 250 milijonų žmonių. Didžiausią dalį sudaro užsikrėtę trichomonomis, chlami
dijomis, žmogaus papilomos virusu, kiek mažiau gonorėja ir sifiliu, tačiau skaičiai vis vien išlieka labai dideli: gonorėja serga maždaug 25 mln., sifiliu – 3,5 mln. žmonių. Skandinavijos šalyse sergančiųjų šiomis ligomis mažiau, o Rytų Europoje, priskiriant ir mūsų šalį, sergamumas yra didelis. Dažnai tai lemia prevencijos nebuvimas, nežinojimas, baimė apie problemą ir ligą kalbėti viešai.

Lytiškai plintančios ligos: dažniausios infekcijos, požymiai, pasekmės
Lytiniu būdu plintančių ligų sąrašas yra gana ilgas: trichomonozė, chlamidiozė, ureaplazmozė, mikoplazmozė, gonorėja, sifilis, ŽIV, minkštas šankeris, kandidozė, bakterinė vaginozė, hepatitas B ir t. t. Jomis užsikrečiama lytinių santykių metu, tačiau kai kuriais atvejais galima užsikrėsti ir perpilant kraują (ŽIV), per placentą sifiliu serganti mama, gimdymo metu šia liga gali užkrėsti kūdikį. Pirmieji bendriniai požymiai, būdingi daugeliui lytiškai plintančių ligų, vyrams ir moterims šiek tiek skiriasi. Vyrams pasireiškia skausmas šlapinantis, atsiranda išskyrų, bėrimų ant lytinių organų. Moterims taip pat pasireiškia bėrimas, išskyros, lytinių organų perštėjimas, niežėjimas, atsiranda skausmas lytinių santykių metu, prieš ir po menstruacijų.

Pastebėjus pirminius iki šiol organizmui nebūdingus požymius, simptomus, nereikėtų ilgai delsti ar savarankiškai pradėti gydymo. Pirmiausia svarbu apsilankyti pas gydytoją, kuris atlikęs reikalingus tyrimus nustatys ligos pobūdį ir pagal tai paskirs tinkamą gydymą. Gydantis savarankiškai ligą galima tik sustiprinti, pasirinkus netinkamus vaistus ir juos vartojant ilgą laiką ar su pertraukom. Taip liga pripranta ir gali tapti neatspari kai kuriam gydymui. Per ilgai delsiant lytiškai plintančios ligos gali progresuoti ir palikti itin skausmingus padarinius: nevaisingumą, impotenciją ir pan. Turint abejonių ir įtarimų dėl organizmo būklės verta apsilankyti pas gydytoją net ir nejaučiant ryškių simptomų, kadangi kai kurių ligų, pavyzdžiui, sifilio, požymių galima nejausti, nors liga ir vystosi žmogaus organizme.

Sifilis: ligos stadijos, progresavimas, gydymas
Pastebėti ir atpažinti sifilį iš pradžių gana sudėtinga: būdingi bėrimai nėra skausmingi, jų neniežti, todėl galima įtarti ir galvoti apie kitokį bėrimo šaltinį. Tačiau, pamačius bėrimus, rausvas opas ant lytinių organų, verta susimąstyti apie šios ligos galimybę ir apsilankyti pas gydytoją ilgai nedelsiant, kadangi negydoma liga gali turėti rimtų pasekmių. Nuvykus pas gydytoją reikia tiksliai apibūdinti ligos simptomus, eigą, neslėpti tam tikrų nusiskundimų. Tik tinkamai įvertinus būklę galima paskirti geriausiai tinkantį gydymą.

Pirmiausia ligos stadija – pirminis sifilis. Šis periodas dažniausiai trunka nuo savaitės iki trijų mėnesių. Pažeistoje vietoje vystosi nedidelė, maždaug centimetro dydžio žaizdelė, opa, kuri būna rausva, pabrinkusi, tačiau nesukelia skausmo. Bėgant laikui žaizdelės gali atsirasti ir kitose kūno vietose, taip pat padidėja limfmazgiai. Nepastebėjus ir negydant ligos pirminėje stadijoje liga sėkmingai vystosi toliau ir pereina į antrąją stadiją

Antroji sifilio stadija gali pradėti vystytis po kelių savaičių nuo pirminės šios ligos stadijos. Pasireiškia galvos skausmas, bendras silpnumas, ant įvairių kūno vietų atsiranda bėrimų, papulių. Taip pat būdingi neskaudantys, bet padidėję limfmazgiai, stipriai pradėję slinkti plaukai, svorio netekimas ir kt. Negydant ligos šioje stadijoje simptomai gali išnykti ir liga progresuoja į trečią stadiją. Ji pasireiškia nuo užsikrėtimo praėjus keleriems metams, atsiranda didesnės opos, susidaro skausmingi odos dariniai, gali būti pakenkta nervų sistemai, kaulams, širdžiai, kraujagyslėms. Svarbu žinoti, jog sifilį galima pagydyti, dėl to pastebėjus nebūdingus kūno siunčiamus signalus būtina kreiptis į specialistą, kuris parinks reikiamą gydymą. Kuo anksčiau jis pradedamas, tuo didesnė tikimybė jį išgydyti išvengiant rimtų pasekmių.

Odos vėžys – bazinių ląstelių karcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Bazinės ląstelės – ląstelės esančios apatinėje epidermio dalyje arba išoriniame odos sluoksnyje.
Karcinoma – vėžinis arba piktybinis auglys.
Patologas tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.

Kas yra bazinių ląstelių karcinoma?

Tai labiausiai paplitusi iš visų vėžio formų, Amerikoje kasmet šia liga suserga apie 800000 gyventojų. Vienas iš trijų vėžio atvejų Amerikoje yra odos vėžys, o 75% odos vėžio atvejų yra bazinių ląstelių karcinoma. 95 % bazinių ląstelių karcinomos atvejų išgydomi, tačiau negydant gresia komplikacijos ir net mirtis.

Kam labiausiai tikėtina susirgti bazinių ląstelių karcinoma?

Ši lėtos raidos liga paveikia individus, reguliariai veikiamus saulės spindulių. Iki šiol buvo labiausiai paplitusi tarp vyresnio amžiaus žmonių, ypač vyrų, dirbusių lauke. Tačiau dabar vis daugiau moterų ir jaunesnių žmonių yra diagnozuojama bazinių ląstelių karcinoma. Šviesios odos, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, žalių, žydrų ir pilkų akių žmonės patenka į didesnės nei vidutinės rizikos grupę.

Žmonėms su bazinių ląstelių karcinoma yra 50% tikimybė, kad per ateinančius 5 metus atsiras dar vienas auglys. Norėdami išvengti bazinių ląstelių karcinomos, venkite ilgai būti saulėje, ypač vidurdienį. Jei lauke praleidžiate daug laiko, naudokite apsauginį kremą, rinkitės skrybėlę, rūbus ilgomis rankovėmis, ilgą sijoną ar kelnes.

Bazinių ląstelių karcinomos charakteristikos

Paprastai bazinių ląstelių karcinoma atsiranda dažnai saulės pažeidžiamose vietose – ant veido, ausų, kaklo, skalpo, pečių, nugaros.

Itin retais atvejais augliai atsiranda paprastai saulei nepasiekiamose vietose. Kiti rizikos veiksniai – kontaktas su arsenu ar radiacija, komplikacijos po nudegimų, randų ar tatuiruočių.

Bazinių ląstelių karcinoma kartais primena psoriazę arba egzemą, todėl derėtų reguliariai tirtis odą. Pagal jūsų rizikos faktorius, gydytojas turėtų pasiūlyti pastovius tyrimų intervalus.

Stebėkite darinių išvaizdą, dydžio, spalvos, tekstūros pokyčius, taip pat atkreipkite dėmesį į skausmą odoje, kraujavimą, niežulį ar uždegimą.

Dažniausi bazinių ląstelių karcinomos požymiai yra kraujavimas, negyjanti opa, rausvas luobas, blizgus guzas, rožinis darinys, randai.

Kaip patologas diagnozuoja bazinių ląstelių karcinomą?

Pirminės sveikatos priežiūros specialistas paima odos mėginį iš vietos su bazinių ląstelių karcinomos požymiais ir perduoda jį patologui tirti mikroskopu.

Bazinių ląstelių karcinoma

Bazinių ląstelių karcinoma

Normalios odos ląstelės

Normalios odos ląstelės

 

Kaip gydytojai nustato, kokia operacija ar gydymas būtini?

Išnagrinėjęs biopsijos rezultatus patologas tariasi su pirminės sveikatos priežiūros specialistu. Drauge, remdamiesi bendra patirtimi ir žiniomis, jie nustato labiausiai jūsų būklei tinkamas gydymo priemones.

Kokie bazinių ląstelių karcinomos gydymo būdai?

Atsižvelgiant į bazinių ląstelių karcinomos dydį, gylį ir vietą, gali būti taikomi vietiniai vaistai, kiuretažas ir elektro-desikacija, chirurgija arba spindulinė terapija. Svarbu kiek įmanoma daugiau sužinoti apie gydymo būdus, kad priimtumėte sau tinkamą sprendimą.

Negiliai bazinių ląstelių karcinomai gydyti dažniausiai naudojami vietiniai vaistai Imiquimod ir 5-FU.

Taikydamas kiuretažą ir elektro-desikaciją, specialistas nugramdo darinį ir išdžiovina auglio vietą elektros termokauteriu.

Chirurginiai metodai:

Incizinė chirurgija. Chirurgas pašalina auglį ir siaurą normalios odos ruoželį aplink jį dėl saugumo. Patologas ištiria pašalintą audinį, kad įsitikintų, jog neliko vėžinių ląstelių.

Mikrografinė chirurgija. Jos metu specialistas pašalina regimąją auglio dalį. Tuomet sluoksnis po sluoksnio pašalina aplink jį esančią odą. Kiekvienas sluoksnis tiriamas mikroskopu ieškant vėžio požymių, kol įsitikinama, kad vėžio nebėra. Taikant šį metodą sulaukiama didžiausio išgydymo procento ir išsaugoma daugiausia sveiko audinio.

Kriochirurgija. Gali būti atliekama be pjovimo ar anestezijos. Naudojant specialų aplikatorių ar purškiamą prietaisą, auglys padengiamas skystu azotu.

Auglys išdžiūna, apsitraukia šašu ir nukrenta. Procedūra kartojama, kol nebelieka vėžinių ląstelių. Gali būti tokie šalutiniai poveikiai, kaip laikinas paraudimas, tinimas, pigmento praradimas.

Lazerinė chirurgija. Dažnai taikoma navikams nuo lūpų, veido ar skalpo šalinti. Tokiu būdu chirurgas labiau kontroliuoja gylį šalinamos odos zonoje. Dažnai taikoma kaip antrinė terapija, jei prieš tai taikytas metodas nepasiteisino. Naudojant lazerinę chirurgiją didėja aukštesnė randų ar pigmento praradimo rizika.

Spindulinė terapija. Vėžinės ląstelės sunaikinamos didelio galingumo koncentruotais rentgeno spinduliais. Šis metodas dažniausiai taikomas nedideliems augliams, taip sumažinama žala normalioms ląstelėms arba aplink auglį esantiems audiniams. Gali būti taikomasunaikinti po operacijos likusias vėžines ląsteles. Spindulinė terapija retai taikoma bazinių ląstelių karcinomai gydyti.

Fotodinaminė terapija. Geriausiai tinka vėžiams ant veido ir skalpo gydyti arba daugybinių navikų atvejais. Specialistas užtepa vietinių vaistų, aktyvuojamų stipraus šviesos srauto. Taip sunaikinamas vėžys, bet tausojami aplink esantys audiniai.

Odos vėžys -melanoma

Terminų apibrėžimai

Epidermis: Išorinis odos sluoksnis
Piktybinis:Vėžinis ir galintis plisti
Melaninas: Pigmentas, suteikiantis odai jos natūralią spalvą
Patologas:Gydytojas, kuris, tyrinėdamas audinius ir skysčius, diagnozuoja ligą, kad padėtų priimti sprendimus dėl gydymo
Limfinis: Susijęs su limfmazgiais

Kas yra melanoma?

Melanoma yra vėžio tipas, atsirandantis ląstelėse, kurios suteikia kūnui spalvą ir yra vadinamos melanocitais. Būdamos apatiniame epidermio sluoksnyje, šios ląstelės gamina melaniną. Kai oda yra veikiama saulės, melanocitai išgauna daugiau pigmento, kuris skatina odą patamsėti, arba įdegti. Pati agresyviausia odos vėžio forma, melanoma, gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Ji pagydoma daugeliu atveju, jei aptinkama ir pradedama gydyti anksti. Tolesnėse stadijose šią ligą gali būti sunku išgydyti. Per pastaruosius 10 metų, susirgimų melanoma padidėjo daugiau, nei bet kuria kita vėžio forma; kasmet užregistruojama daugiau nei 50 000 susirgimų šia liga.

Geriausia melanomos profilaktika yra vengimas būti saulėkaitoje, stiprių preparatų nuo saulės nudegimo naudojimas ir reguliarus pigmentinių odos dėmių tikrinimas pas gydytoją arba dermatologą.

Kas labiausiai rizikuoja susirgti melanoma?

Vyrams melanoma dažniausiai pasireiškia viršutinėje kūno dalyje (tarp pečių ir klubų), galvos arba kaklo srityje. Moterims ši vėžio rūšis dažniausiai išsivysto ant rankų ir kojų. Nors melanoma dažniau serga suaugusieji, šia liga susirgti gali ir vaikai bei paaugliai.

Rizikos veiksniai yra neįprasti apgamai, saulės ir ultravioletinių spindulių poveikis (įdegio kabinos) ir susirgimai melanoma šeimoje. Baltaodžiai, ypač mėlynakiai ir raudonplaukiai arba šviesiaplaukiai, taip pat yra labiau linkę sirgti melanoma.

Kas būdinga melanomai?

Galimas melanomos požymis yra apgamo arba pigmentacijos pakitimai. Gali pakisti dydis, forma, aukštis ar spalva. Kai kuriais atvejais gali pakisti apgamo kraštai, pasireikšti niežulys, šlapiavimas arbakraujavimas. Asimetrija (skiriasi vieno apgamo pusių išvaizda ar forma) arba naujų apgamų augimas šalia jau esančio apgamo gali būti kiti melanomos požymiai.

Kaip patologas diagnozuoja melanomą?

Jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas atlieka odos tyrimą, ieškant apgamų anomalijų ar kitų pigmentinių dėmių.

Jei aptinkamas įtartinas pažeidimas ar sritis, gydytojas paima mėginį biopsijos tyrimui, kurį patologas ištiria mikroskopu. Kai kuriais atvejais gydytojas gali naudoti diagnostikos įrankį, vadinamą dermoskopija, skirtą tirti pakitimus, prieš paimant biopsijos mėginį. Šis įrankis padidina pakitimą iki 10 kartų. Tam, kad būtų išryškinti pigmentuotos odos bruožai, prieš peržiūrą ant jos paskleidžiama specialaus aliejaus.

melanoma

Pati agresyviausia vėžio forma, melanoma, gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.

sveikos odos lasteles

Sveikos odos ląstelės.

Kokių dar bruožų ieško patologas?

Jei biopsijos tyrimo būdu patologas randa piktybinių ląstelių, jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas gali nurodyti atlikti kitus tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar vėžys išplitęs. Prie šių tyrimų priskiriamas išpjovimas, siekiant pamatyti, ar vėžys išplitęs į kitus prie melanomos esančius audinius, ir limfmazgių diopsija, kuria siekiama rasti ir pašalinti vėžį iš limfmazgių. Krūtinės ląstos rentgenograma.

KT (kompiuterinė tomografija), MRT (magnetinis rezonansas) ar PET (pozitronų emisijos tomografija) suteikia gydytojui galimybę peržiūrėti kūno vidų.Patologas taip pat gali atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus.

Šie tyrimai padeda patologui įvertinti melanomos vietą, paplitimą ir stadiją. 1 stadijos melanomos yra sąlyginai maži navikai, esantys pirminio naviko vietoje. 4 stadijoje vėžys būna paplitęs visame kūne. 2 ir 3 stadijos apibūdina būseną tarp šių dviejų kraštutinumų. Apie 70 proc. melanomų diagnozuojama ankstyvojoje stadijoje.

Kaip gydytojai nustato, koks gydymas bus reikalingas?

Atlikęs tyrimus ir nustatęs vėžio stadiją, patologas konsultuojasi su jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytoju. Kartu, pasikliaudami bendromis žiniomis ir patirtimi, jie nustato, kokios gydymo galimybės jums tinkamiausios.

Kaip melanoma gali būti gydoma?

Melanoma gali būti gydoma vienu iš šių arba keliais būdais: operacija, chemoterapija, radioterapija, taip pat naujomis procedūromis, kaip antai biologinė terapija ir chemoimunoterapija. Svarbu kuo įmanoma daugiau sužinoti apie gydymo galimybes ir priimti teisingą sprendimą.

Jūsų tikslas yra pašalinti auglį. Jeigu vėžys negali būti pašalintas vietinės ekscizijos ir pašalinimo metu, chirurgas gali įvykdyti limfadektomiją (limfmazgių pašalinimas ir tyrimas). Odos persodinimas (odos perkėlimas iš kitos kūno vietos) gali būti atliekamas, siekiant pakeisti odą, kuri buvo pašalinta.

Chemoterapijos metu naudojami vėžio ląstelių augimą stabdantys vaistai. Sisteminė chemoterapija žudo ląsteles arba stabdo jų dalijimąsi. Vietinė chemoterapija nukreipiama į tam tikras kūno dalis, saugant sveikas ląsteles nuo pažeidimų. Gydant rankos arba kojos melanomą, chemoterapijos vaistai gali būti naudojami kaip hiperterminės izoliuotos galūnės perfuzija. Šiuo būdu priešvėžiniai vaistai siunčiami tiesiai į vėžio apimtą ranką ar koją.

Radioterapijos metu naudojami didelės energijos, tikslūs rentgeno spinduliai, skirti naikinti vėžio ląsteles. Šis gydymo metodas nukreipiamas į konkrečias sritis. Jis gali būti naudojamas mažų auglių gydymui, sumažinant žalą sveikoms ląstelėms arba aplink naviką esantiems audiniams, taip pat jis gali būti naudojamas po operacijos likusių vėžinių ląstelių šalinimui.

Biologinės terapijos metu, kovai su vėžiu pasitelkiamos natūralios imuninės sistemos apsaugines priemones. Chemoimunoterapijoje naudojami priešvėžiniai vaistai kartu su biologine terapija, taip stiprinant imuninę sistemą.

Naujų gydymo būdų klinikinius tyrimus, įskaitnant biologinę ir chemoimunoterapiją, galite rasti: cancer.gov/clinicaltrials Šie metodai yra eksperimentinio pobūdžio, bet gali būti potenciali gydymosi galimybė.

Plaučių vėžys – plaučių adenokarcinoma

Terminų apibrėžimai

Adenokarcinoma – vėžinis ar piktybinis naviko tipas, sudarantis liaukų struktūras.

Skiltis – korėtas, maišelio formos kvėpavimo skyrius plaučiuose, kuris pašalina anglies dioksidą iš kraujo ir aprūpina jį deguonimi. Dešinysis plautis turi tris, o kairysis dvi skiltis.

Piktybinis – vėžinis ir galintis plisti.
Patologas – gydytojas, kuris, tyrinėdamas audinius ir skysčius, diagnozuoja ligą, kad padėtų priimti sprendimus dėl gydymo.
Biopsija – audinio mėginio pašalinimas.
Skrepliai – iš plaučių iškosėtos gleivės.

Kas yra plaučių adenokarcinoma?

Plaučių adenokarcinoma yra labiausiai paplitusi vėžio rūšis tarp ir rūkančių ir nerūkančių asmenų iki 45 metų amžiaus. Adenokarcinoma sudaro apie 30 procentų rūkančių vyrų pirminių plaučių navikų ir apie 40 procentų rūkančių moterų navikų. Kartu su nerūkančiaisiais susirgimų šia liga skaičius siekia 60 proc. vyrų ir 80 proc. moterų. Ši liga labiau paplitusi tarp Azijos gyventojų. Kai kurie tyrimai rodo, kad nuo 60 iki 70 proc. pacientų, kuriems diagnozuojama plaučių adenokarcinoma, diagnozavimo metu vėžys būna išplitęs ir į kitas kūno dalis. Mažiau nei 10 proc. žmonių, sergančių pirminiu plaučių vėžiu, turi galimybę išgyventi 5 metus po diagnozės nustatymo. Tačiau išgyvenimo ilgiau nei 5 metus statistika gali siekti nuo 35 iki 40 proc., jei plaučių vėžys nustatomas ir pašalinamas ankstyvose stadijose. Tokiu atveju 85 proc. pacientų iki 30 metų amžiaus turi galimybę išgyventi bent penkerius metus po diagnozės nustatymo.

Kas rizikuoja susirgti plaučių adenokarcinoma?

Dažnai šio tipo vėžį sukelia rūkymas. Vėžio riziką padidina rūkymo kiekis ir tai, kaip ilgai jūs rūkote. Metus rūkyti, laikui bėgant rizika susirgti mažėja. Antriniai rizikos veiksniai yra amžius, šeimos ligų istorija, pasyviojo rūkymo, mineralinių medžiagų ir metalo dulkių, asbesto ar radono poveikis.

Kas būdinga plaučių adenokarcinomai?

Šio tipo ne mažųjų ląstelių plaučių vėžys paprastai atsiranda periferinėje plaučių dalyje. Plaučių adenokarcinomos ląstelės formuoja atpažįstamas liaukų struktūras. Labiau nei kitų tipų plaučių vėžys, šis susirgimas linkęs formuotis vienoje kūno dalyje. Lėtos raidos plaučių adenokarcinoma metų metus gali iš uždaro naviko formuotis į metastazinį vėžį. Simptomai pasireiškia taip pat lėtai. Tai – kosulys, dusulys, švokštimas, krūtinės skausmas ir kruvini skrepliai. Kartais ši liga gali būti painiojama su plaučių uždegimu arba plaučio suirimu.

Kokiais tyrimais galima diagnozuoti plaučių adenokarcenomą?

Pirmieji praktiniai žingsniai apima kruopštų fizinį ištyrimą ir skreplių, infekcinių organizmų ir vėžinių ląstelių mėginių tyrimus. Jeigu skreplių tyrimas neatskleidžia tikslios diagnozės, jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas gali skirti papildomus tyrimus, tokius kaip krūtinės ląstos rentgeno bronchoskopija.

Krūtinės ląstos rentgenograma gali parodyti susitelkimą plaučiuose ar padidėjusius limfmazgius krūtinėje. Bronchoskopija – tai trachėjos ir plaučių atsišakojimų tyrimas. Jei atrodo, kad plaučiuose gali būti sankaupa, tuomet jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas arba vėžio specialistas gali užsakyti KT MRT adatos biopsiją. KT (kompiuterinė tomografija) arba MRT (magnetinis rezonansas) išgauna krūtinės vaizdus, kurie padeda gydytojams geriau nustatyti sankaupos pobūdį, padėtį ar dydį. KT taip pat naudojama adata paimti biopsiją, kai iš įtartinos srities surenkami ląstelių mėginiai, naudojant plonas tuščiavidures adatas, pritvirtintas prie švirkšto.

plauciu adeno

Plaučių adenokarcinoma yra lėtos raidos vėžys, kuris po kelerių metų gali tapti invaziniu.

plauciu sveikos

Sveikos plaučių ląstelės.

Kaip patologas diagnozuoja plaučių adenokarcenomą?

Jūsų patologas ištiria skreplių mėginio arba biopsijos rezultatus. Atlikdamas šią peržiūrą, patologas gali diagnozuoti vėžį.

Kokių dar bruožų ieško patologas?

Jūsų patologas gali tyrinėti papildomus kraujo tyrimus, užsakytus pirminės sveikatos priežiūros gydytojo ar specialisto. Šiais tyrimais nustatomi plaučių vėžio “žymekliai” – elementų kiekis kraujyje yra susijęs su plaučių vėžiu. Konkrečių rūšių žymeklių radimas padeda patologui nustatyti tikslų vėžio tipą. Be to, jei skystis susikaupė krūtinėje, patologas gali nagrinėti mėginius, gautus procedūros, vadinamos paracenteze, metu, kai adata paimamas skysčio mėginys.

Kaip gydytojai nustato, kokia operacija ar gydymas reikalingi?

Jei vėžį diagnozuoja patologas, jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas arba specialistas gali rekomenduoti kaulų skenavimą, kad įsitikintų, jog vėžys neišplitęs į kaulus. Tokiu atveju gali būti rekomenduojama procedūra, vadinama mediastinoskopija. Šios procedūros metu gydytojas krūtinės viduryje analizuoja audinius ir organus su endoskopu, kuris yra mažas, lankstus įrenginys su kamera. Endoskopas įterpiamas į krūtinę per mažą pjūvį ties krūtinkaulio viršumi. Paprastai per šią procedūrą vidurio krūtinės srityje pašalinami limfmazgiai.

Išnagrinėjęs visų tyrimų ir procedūrų rezultatus, patologas nustato paciento plaučių vėžio “stadiją”. 1 stadijos plaučių adenokarcinomos yra mažos ir apsiriboja plaučiuose, 4 stadijos navikai išplitę į kitus audinius ir organus. 2 ir 3 stadijos apibūdina būseną, esančią tarp šių dviejų kraštutinumų.

Kai nustatoma stadija, jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas arba vėžio specialistas su jumis aptars gydymo galimybes. Jeigu vėžys išplitęs tiktai plaučiuose, rekomenduojamos chirurginės procedūros. Bendros plaučių vėžio chirurginės procedūros apima toraktomiją (krūtinės ląstos atidarymą), vidurinę strenotomiją (pjovimas per krūtinkaulį), kurių metu plaučių audinys, viena skiltis arba visas plautis bus pašalinami, priklausomai nuo naviko dydžio. Neseniai chirurgai sukūrė mažiau invazines procedūras, kurių metu pašalinami vėžiniai audiniai. 1 ir 2 stadijos vėžiui operuoti tinkamiausia vaizdo tarakoskopinė chirurgija, leidžianti gydytojams pašalinti audinį per mažesnį pjūvį. Agresyviems ir išplitusiems navikams gydyti specialistai rekomenduoja chemoterapiją ir radioterapiją. Chemoterapijos metu vaistai išplinta po visą organizmą, lėtinamas vėžio progresavimas ir mažinamas skausmas. Chemoterapija gali būti gydoma prieš ir po operacijos, taip pat derinama su kitais gydymo metodais. Radioterapija – tikslūs didelio stiprumo spinduliai – gali būti naudojama navikams sumažinti arba naikinti vėžines ląsteles, kurios lieka po operacijos. Šis gydymas taip pat naudojamas siekiant palengvinti vėlesnių stadijų vėžio simptomus.

Šlapimo pūslės vėžys – šlapimo pūslės adenokarcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Šlapimo pūslė – pūslė pilvo ertmėje, kurioje renkasi ir iš kurios yra paleidžiamas šlapimas.
Adenokarcinoma – vėžinio arba piktybinio auglio, atsirandančio liaukų struktūroje, tipas.
Piktybinis – vėžinis ir galintis plisti.
Invazinis, infiltruojantis – galintis plisti į kitas kūno dalis.
Patologas – gydytojas, tiriantis audinius ir ląsteles, kad suteiktų svarbios informacijos paciento logos prognozei ir padėtų pasirenkant gydymą.
Limfinis – susijęs su limfos liaukomis ir jų kanalais.

Kas yra šlapimo pūslės adenokarcinoma?

Apie 2 % visų šlapimo pūslės vėžių yra adenokarcinomos, kurios beveik visos yra invazinės. Šlapimo pūslės adenokarcinoma prasideda liaukos struktūros, dengiančios visus organus, ląstelėse ir išplinta į šlapimo pūslę. Po gydymo pacientai turi būti atidžiai stebimi, nes šlapimo pūslės vėžio grįžimo rizika yra didelė – nuo 70 iki 100 %.

Kieno tikimybė susirgti šlapimo pūslės adenokarcinoma yra didžiausia?

Dažniausiai šlapimo pūslės vėžiu serga vyrai. Taip pat visi žmonės, vyresni nei 70 m. Chroniškos šlapimtakių ar šlapimo pūslės infekcijos, inkstų ar šlapimo pūslės akmenys padidina šlapimo pūslės vėžio riziką. Taip pat riziką padidina cigarečių rūkymas, daug prisotintų riebalų turinčios dietos ir kancerogenų poveikis darbo vietoje.

Kokie yra išskirtiniai šlapimo pūslės adenokarcinomos požymiai?

Šlapimo pūslės vėžys gumbas ar auglys, kuris susiformuoja šlapimo pūslėje ir, jei yra agresyvus, auga pūslės išorėje. Dažniausias šlapimo pūslės adenokarcinomos požymis – kraujas šlapime. Nors šis simptomas nėra būdingas tik vėžiui, radus kraujo šlapime visada reikėtų apsilankyti pas gydytoją.

Kiti simptomai: dažnas, skubus ir skausmingas šlapinimasis. Šie simptomai nėra išskirtiniai vėžio simptomai.

Kaip patologas diagnozuoja šlapimo pūslės adenokarcinomą?

Patologas gali nustatyti diagnozę, remdamasis šlapimo ir audinių mėginiais, kuriuos jam nusiunčia jūsų pirminės apžiūros gydytojas. Mikroskopu stebėdamas ląsteles šlapime ir atlikdamas kitus testus, patologas gali nustatyti, ar vėžinių ląstelių yra.

Jei jūsų pirminės apžiūros gydytojas paima šlapimo pūslės audinių cistoskopijos, kurią vykdant maža žarnelė (su maža kamera) yra įkišama į jūsų šlapimo pūslę, metu, patologas ištirs biopsijos mėginius, gautus šios procedūros metu. Didesnės auglio dalys gali būti paimamos ir perduodamos patologui, kai įvykdoma transuretrinė šlapimo pūslės auglio rezekcija. Galiausiai, jei jūsų chirurgas įvykdo iš dalies (baigtinę) radikalią cistektomiją, visa šlapimo pūslė arba jos dalis gali būti perduoda patologo tyrimui.

slap. adeno.
Šlapimo pūslės adenokarcinoma prasideda liaukos struktūros ląstelėse ir išplinta į pūslę.

Ko dar ieško patologas?

Diagnozavus vėžį, vienas svarbiausių patologo veiksmų – vėžio stadijos arba vėžio išplitimo audiniuose nustatymas. Tai padės nustatyti ligos prognozę ir pasirinkti gydymo būdą. Stadija dažniausiai siekia nuo 1 (geriau) iki 4 (blogiausia). Patologas ištirs audinius, kad pamatytų, ar vėžys įtraukė raumeninę šlapimo pūslės sienelę, limfmazgius ar kraujagysles ir ar neišplito šlapimo pūslės išorėje. Jei buvo įvykdyta cistektomija, patologas pažymės vėžio dydį ir ar vėžys augo audinio krašte (riboje). Šie radiniai kartu su stadijos nustatymu padeda nuspręsti, ar reikalingas papildomas gydymas.

Kaip gydytojai nusprendžia, kokia operacija ar gydymas bus reikalingi?

Gydymo planas sudaromas remiantis patologo diagnoze ir stadijos nustatymu, klinikiniais testais, tokiais kaip radiologijos ar rentgeno spindulių tyrimai, ir gydytojų, dalyvaujančių jūsų gydyme, įžvalgomis. Be minėto patologo, tai gali būti chirurgai, onkologai radiologai, medikai onkologai ir kiti.

Kokie yra šlapimo pūslės adenokarcinomos gydymo būdai?

Šlapimo pūslės adenokarcinoma gydoma šiais būdais: operacija, spinduline terapija, imunoterapija ir chemoterapija. Svarbu kuo daugiau sužinoti apie gydymo variantus ir priimti sprendimą, kuris yra teisingiausias jums.

Operacija yra dažniausias šlapimo pūslės adenokarcinomos gydymo būdas, kai pašalinamas vėžinis auglys iš kūno. Operacija dažniausiai rekomenduojama asmenims, kurie turi pirmųjų trijų stadijų vėžį. Kartais naudojama kelių gydymo būdų kombinacija. Mažiems augliams daroma transuretrinė rezekcija arba dalinė/segmentinė cistektomija, kad būtų pašalinti vėžiniai audiniai iš šlapimo pūslės.

Jei auglys didelis, gali būti rekomenduojama radikali cistektomija (pūslės pašalinimas). Šiais atvejais chirurgai suformuos sulaikantį šlapimo rezervuarą, neopūslę arba klubinės žarnos vamzdelį vietoje šlapimo pūslės. Ar reikės išorinio šlapimą renkančio maišelio priklausys nuo to, koks metodas bus panaudotas.

Spindulinė terapija – taiklūs didelės energijos spinduliai – gali būti panaudojami po operacijos, kad sunaikintų likusias vėžines ląsteles. Šis gydymo būdas dar naudojamas palengvinti pažengusios stadijos vėžio simptomus.

Gydytojai naudoja imunoterapijos terapiją mažų ir nereikšmingų auglių atvejais. Šis gydymas pagerina imuninės sistemos galimybes kovoti su vėžiu.

Jei jūsų vėžys išplito (arba yra galimybė, kad išplis) už šlapimo pūslės ribų, greičiausiai bus rekomenduota vykdyti chemoterapiją.Šis gydymo būdas tiekia medikamentus į visą kūną, sulėtina vėžio plitimą ir sumažina skausmą.

Atliekami tyrimai

Audinių (histologiniai) tyrimai

Biopsija – tai ląstelių ar audinių gabalėlis, paimtas ištyrimui iš tam tikro organo ar audinio, kuriame įtariamas susirgimas. Biopsija yra labai tikslus tyrimas diagnozuojant daugelį ligų, ypač vėžį. Paimtas mėginys laboratorijoje yra specialiai ruošiamas, atliekami mikroskopiniai pjūviai ir toliau tiriama mikroskopu. Pagal ląstelių pokyčius nustatoma liga, jos tipas, aktyvumas, laipsnis. Biopsija gali būti imama ne tik iš konkretaus organo, bet ir iš bet kurios organizmo vietos, kur įtariama esant pakitusių ląstelių.

Kepenų biopsija patvirtina diagnozę sergant kepenų ciroze, hepatitu, kepenų vėžiu ir kt. Šis tyrimas taip pat padeda įvertinti gydymo efektyvumą. Biopsija daroma ligoniui gulint ant kairiojo šono, dešinę ranką pakišus po galva. Gydytojas specialia adata kontroliuojant ultragarsu paima nedidelius kepenų audinio gabalėlius. Paimtas mėginys laboratorijoje yra specialiai ruošiamas, atliekami mikroskopiniai pjūviai ir toliau tiriama mikroskopu. Pagal ląstelių pokyčius nustatoma liga, jos tipas, aktyvumas, laipsnis.

Odos biopsija yra procedūra, kurios metu pašalinamas odos audinių mėginys. Jis paruošiamas laboratorijoje ir tiriamas mikroskopu.

Biopsijos imamoms keliais būdais. Tai priklauso nuo pakitusios odos ploto, dydžio ir vietos. Odos mėginys dedamas į formaldehido tirpalą arba pristatomas į laboratoriją steriliame inde, jei yra įtariama infekcija. Patekęs į laboratoriją mėginys yra ruošiamas specialistų ir toliau tiriamas mikroskopu.

Odos biopsija dažniausiai atliekama siekiant diagnozuoti odos vėžį, kuris gali būti įtariamas, kai oda pakeičia spalvą, formuojasi įvairūs dariniai arba ilgai negyja traumos. Odos vėžys yra labiausiai paplitęs vėžio tipas.

Laiku atlikta biopsija leidžia nustatyti ankstyvą diagnozę ir paskirti sėkmingą gydymą.

Odos biopsija daroma siekiant diagnozuoti odos ligas, tokias kaip psoriazė, skleroderma, melanoma bei bakterinės ir grybelinės odos infekcijos.

Prieš odos biopsijos paėmimą pasakykite savo gydytojui, jei

Vartojate kokių nors vaistų, ypač priešuždegiminių vaistų. Priešuždegiminiai vaistai gali keisti mikroskopinio preparato vaizdą ir taip sumažinti diagnozės tikslumą.
Yra alergija bet kokiems vaistams.
Turėjote kokių nors kraujavimo sutrikimų arba vartojate kraują skystinančius vaistus.
Yra arba gali būti nėštumas.
Biopsijos yra imamos keliais būdais:

Odos paviršiaus nuskutimas. Vieta, iš kurios bus imama biopsija, yra nuskausminama ir, naudojant chirurginį peilį (skalpelį), nuskutama arba nupjaunama pakitusi odos dalis.

odos nuskutimas

Prakalo biopsija. Vieta, iš kurios bus imama biopsija, yra nuskausminama ir, naudojant specialų įrankį, sukamaisiais judesiais pašalinama norima ištirti odos dalis.

prakalo

Iškirpimas. Vieta, iš kurios bus imama biopsija, yra nuskausminama ir, naudojant skalpelį, pašalinama tyrimui skirta odos dalis.

Specialaus pasirengimo prieš atliekant odos biopsijos paėmimą nereikia. Pasikalbėkite su savo gydytoju apie visus rūpimus klausimus, susijusius su procedūros rizika.

Prostatos biopsija gali būti atliekama įvairiais būdais. Tai priklauso nuo paciento bendros būklės, pakitusios prostatos dydžio, paciento nusiskundimų ir kt. Procedūros metu gydytojo kabinete specialia adata paimama keletas prostatos audinio mėginių. Jie fiksuojami formalino tirpale ir siunčiami į laboratoriją ištirti. Laboratorinio tyrimo metu audiniai fiksuojami, atliekami mikroskopiniai pjūviai, dažoma ir t.t. Paruoštus preparatus tiria gydytojas patologas mikroskopu.

Virškinamojo trakto biopsija dažniausiai atliekama endoskopijos metu (fibroduadenogastroskopijos ar kolonoskopijos). Virškinamojo trakto biopsija padeda diagnozuoti stemplės vėžį, skrandžio vėžį, storosios žarnos vėžį, Krono ligą, opinį kolitą, celiakiją, kitas virškinamojo trakto ligas. Paimtas audinio mėginys laboratorijoje yra specialiai ruošiamas, atliekami mikroskopiniai pjūviai ir toliau tiriama mikroskopu. Pagal ląstelių pokyčius nustatoma liga, jos tipas, aktyvumas, laipsnis. Biopsija gali būti imama ne tik iš organo, kuris įtariama, kad pažeistas ligos, bet ir iš padidėjusių ir pakitusių limfmazgių.

Audinių (histologiniai) tyrimai

CINtec PLUS – įrankis gimdos kaklelio vėžiui diagnozuoti
Gimdos kaklelio vėžys – piktybinis tam tikros gimdos dalies – kaklelio (cervix) navikas. Tai antras pagal dažnumą moterų vėžinis susirgimas (po krūties vėžio), bei trečias pagal mirštamumą. Tačiau nustačius vėžį I stadijoje, pasveikimo tikimybė – iki 90 %, II – iki 70 %, III – apie 40 %, o IV – mažiau nei 10 %.Todėl ankstyvoji gimdos kaklelio vėžio diagnostika gydytojams ginekologams aktuali ir svarbi problema.

Kuo remiasi gimdos kaklelio vėžio diagnostika?
Citologinis PAP testas (tepinėlis, skystųjų terpių technologijos)
Molekulinis ŽPV AR tipų nustatymas
Imunohistocheminis CINtec PLUS tyrimas
Kolposkopija
Šiuo metu gimdos kaklelio vėžio diagnostika pasipildė nauju tyrimu – imunohistocheminiu ląstelių dažymu – CINtec PLUS. Imunohistocheminis CINtec PLUS tyrimas – tai automatizuotas imunohistocheminis tyrimas (dažymas), pagrįstas apoptozės (p16) ir proliferacijos (Ki-67) žymenų nustatymu toje pačioje ląstelėje. Kadangi normalioje ląstelėje vienu metu vyksta tik vienas iš reiškinių, apoptozė (savaiminė ląstelės mirtis) arba proliferacija. (ląstelės augimas, dauginimasis), dvigubai nusidažančios ląstelės interpretuojamos kaip teigiamos (supiktybėjusios).

p16ki-67
Raudonas dažas žymi Ki-67 branduolio raišką, o rudas dažas žymi citoplazmos P16 raišką
ki-67

Klinikinės studijos, patvirtinančios klinikinį dažymo naudojimą ASC-US/LSIL:
• PALMS tyrimas: prospektyvinė patikra daugiau nei 27.000 moterų visoje Europoje
• EEMAPS: retropsektyvinė ASC-US/LSIL studija
• Waldstrom et al: APTIMA mRNA HPV tyrimo palyginimas su p16/Ki-67 dažymu moterims su LSIL diagnoze
• Wentzensen et al: klinikinis kolposkopinis tyrimas
• Killeen et al: klinikinis prospektyvinis kohortinis kolposkopinis tyrimas

PALMS: citologinis LSIL tyrimas
(n = 526)
• p16/Ki-67 dažymas vs ŽPV tyrimas

diagrama
PALMS: citologinis ASC-US tyrimas
(n = 575)
• p16/Ki-67 dažymas vs ŽPV tyrimas

diagrama2
• CINtec PLUS tyrimo jautrumas ir specifiškumas skirtingais moksliniais tyrimais pateikiamas nuo 57 iki 99 proc.
• Kuo didesni pakitimai nustatomi ląstelėse, tuo didesnis dažymo jautrumas ir specifiškumas
• Vienos ar daugiau dvigubai nusidažiusių ląstelių nustatymas citologiniame tepinėlyje reiškia teigiamą rezultatą

dazymai
Gimdos kaklelio vėžio diagnostikos algoritmas, naudojant CINtec PLUS tyrimą
algoritmas

Išsamus skydliaukės ištyrimas atliekamas įtariant skydliaukės sutrikimus. Aspiracinė skydliaukės mazgo punkcija yra tyrimas, kurio metu gydytojas, naudodamas echoskopą, adata įduria į skydliaukės mazgą ir švirkštu ištraukia ląstelių mėginį. Naudojantant skystų terpių technologiją ThinPrep® NonGyn, adatos turinys su ląstelėmis išskalaujamas į terpę. Skystoje terpėje ląstelės atskiriamos nuo kraujo bei kitų priemaišų. Laboratorijoje naudojant specialią įrangą paruošiamas vieno sluoksnio ląstelių preparatas, kurį patologas tiria mikroskopu. Dėl skystų terpių ThinPrep® NonGyn metodo tikslumo ir patikimumo laboratorijoje gaunami labai tikslūs duomenys apie paciento būklę.

Skystų terpių gimdos kaklelio citologinis tyrimas yra sukurtas analizuojant paprasto tepinėlio trūkumus.

Atliekant šį tyrimą galima nustatyti daugiau ikivėžinių pakitimų. Nustatyta diagnozė yra tikslesnė lyginant su paprastu tepinėliu. Tyrimo metu ištiriama daugiau ląstelių, kurios ištyrimui paruošiamos be pašalinių priemaišų.

Tiriant ThinPrep® PAP metodu, gydytojas instrumentą su ląstelėmis išskalauja į specialų ląsteles išsaugantį tirpalą, taip nesutraiškydamas ir nesugrūsdamas jų. Tai leidžia nuodugniau ištirti mėginį ir suformuoti tikslesnę ir patikimesnę diagnozę.

ThinPrep® PAP metodas unikalus tuo, kad terpę su ląstelėmis galima naudoti visiems lytiškai plintančių infekcijų bei ŽPV (žmogaus papilomos viruso) tyrimams.

Punkcinei biopsijai plona adata dažniausiai yra naudojama, kai tikimasi, jog darinys krūtyje yra skysčio pripildyta cista. Punkcinė krūties biopsija yra mažiausiai invazyvus biopsijos metodas. Švirkštas su plona adata yra duriamas tiesiai į darinį, kurį daktaras apčiuopia rankomis arba aptinka ultragarsu, kad galėtų punkcinę adatą nukreipti kuo tiksliau į darinį. Nedidelis kiekis ląstelių per adatą yra įsiurbiamas į švirkštą. Naudojant skystų terpių technologiją ThinPrep® NonGyn, adatos turinys su ląstelėmis išskalaujamas į terpę. Skystoje terpėje ląstelės atskiriamos nuo kraujo bei kitų priemaišų. Laboratorijoje, naudojant specialią įrangą, paruošiamas vieno sluoksnio ląstelių preparatas, kurį patologas tiria mikroskopu. Dėl skystų terpių ThinPrep® NonGyn metodo tikslumo ir patikimumo laboratorijoje gaunami labai tikslūs duomenys apie paciento būklę.

Limfiniai mazgai yra visame žmogaus kūne. Jie priklauso organizmo imuninei sistemai ir padeda kovoti su infekcija. Jie taip pat atpažįsta bakterijų, virusų ir vėžio ląsteles. Paprastai limfmazgiai nejaučiami, jei jie nėra patinę. Dažniausia limfmazgių patinimo priežastis yra infekcija. Kitos priežastys gali būti įvairios uždegiminės ligos, pūliniai, vėžiniai susirgimai.

Aspiracinė limfmazgio punkcija atliekama gydytojui naudojant echoskopą, adata įduriama į limfinį mazgą ir švirkštu ištraukiamas ląstelių mėginys.

Naudojant skystų terpių technologiją ThinPrep® NonGyn, adatos turinys su ląstelėmis išskalaujamas į terpę. Skystoje terpėje ląstelės atskiriamos nuo kraujo bei kitų priemaišų. Laboratorijoje, naudojant specialią įrangą, paruošiamas vieno sluoksnio ląstelių preparatas, kurį patologas tiria mikroskopu. Dėl skystų terpių ThinPrep® NonGyn metodo tikslumo ir patikimumo laboratorijoje gaunami labai tikslūs duomenys apie limfmazgio ląsteles.

Šis tyrimas leidžia pastebėti piktybinius navikus, uždegimus bei infekcijas šlapimo pūslėje. ThinPrep® UroCyte tyrimas yra visiškai neskausmingas ir nereikalaujantis specialaus pasiruošimo. Tiriamas šlapimas. Laboratorijoje naudojant specialą įrangą, šlapimo mėginys paverčiamas vieno sluoksnio ląstelių preparatu. Šis mėginys yra nudažomas ir toliau tiriamas mikroskopu. Gydytojas patologas nustato, ar ląstelių pokyčiai yra dėl piktybinio naviko, ar dėl kitų priežasčių.

Šlapimo pūslės nuoplovų tyrimą rekomenduojama atlikti, kai

Aptiktas kraujas šlapime (hematurija).
Stebint pacientų, jau sirgusių šlapimo pūslės vėžiu, būklę.
Asmenims, kurie turi rizikos veiksnių sirgti šlapimo pūslės vėžiu.

PASITIKRINK

Dėl gimdos kaklelio vėžio ir lytiškai plintančių infekcijų
BD SurePathTM Skystųjų terpių technologija užtikrina galimybę iš vienos paimtos medžiagos gauti kelių tyrimų atsakymus:

Gimdos kaklelio CITOLOGINIO tyrimo
LYTINIU KELIU PLINTANČIŲ INFEKCIJŲ (PGR METODU) nustatymą:
3-jų lytiškai plintančių sukėlėjų (Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma spp.) nustatymas (PGR)
5-ių lytiškai plintančių sukėlėjų (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrheae, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma parvum, Ureaplasma spp.) nustatymas (PGR)
6-ių lytiškai plintančių sukėlėjų (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrheae, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma spp., Trichomonos vaginalis) nustatymas (PGR)
7-ių lytiškai plintančių sukėlėjų (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrheae, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma spp., Ureaplasma parvum, Trichomonos vaginalis) nustatymas (PGR)
Bakterinės vaginozės nustatymas (PGR) (Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, Lactobacillus spp.)
ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO (PGR metodu) nustatymą: net 14-os aukštos rizikos genotipų nustatymas ( 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68).

Gimdos kaklelio citologinis tyrimas BD Du SurePathTM – labai tikslus, gyvybes gelbstintis tyrimas

SKYSTOJI CITOLOGIJA – GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO PREVENCIJAI
foto lankstukui_1

„Rekomenduoju visoms moterims atlikti skystosios citologijos BD SurePathTM tyrimą, kuriuo iki 60% tiksliau nustatomi ikivėžiniai gimdos kaklelio pakitimai”, – medicinos biologė Greta Dulkienė.

Tyrimais įrodyta, kad BD SurePathTM skystosios citologijos tyrimas yra 64,4% jautresnis nei paprastas PAP testas.*
Tyrimais įrodyta, kad skystosios citologijos BD SurePathTM PAP testas iki 10 kartų sumažina netinkamų vertinimui tepinėlių skaičių*. Tai labai svarbu, nes netinkamas PAP mėginys gali tapti praleista galimybe laiku diagnozuoti ligą.
Tyrimo metu šepetėlis su visa nuo gimdos kaklelio tyrimui paimta medžiaga įmetamas į buteliuką su fiksuojančia terpe. Tokiu būdu į laboratoriją siunčiamos tirti visos paimtos ir vienodai fiksuotos ląstelės.
Neskaudės. Skystosios citologijos tyrimas BD SurePathTM nėra skausmingas, jam nereikia išankstinio pasiruošimo.
Šis tyrimas padeda anksti aptikti gimdos kaklelio ikivėžinius pokyčius ir apsaugoti moterį nuo gimdos kaklelio vėžio.

* Fremont-Smith, M. et al. Comparison of SurePath Liquid-Based Papanicolaou Smear with the Conventional Papanicolaou Smear in a Multisite Direct-to-Vial Study. Cancer Cytopathology, Vol. 102 (5), 2004: 269-279 (Table 5). Also PrepStain® PI, Table 26.

** Ransdell JS, et al. Clinicopathologic correlation of the unsatisfactory Papanicolaou smear. Cancer 1997;81:139-43.

Kuo šis modernus tyrimas skiriasi nuo savo pirmtako, paprasto onkocitologinio PAP tyrimo?

Nors ląstelių šiems dviem tyrimams paimama taip pat (ginekologas, akušeris ar šeimos gydytojas vizito metu švelniai nuima ląstelių nuo gimdos kaklelio paviršiaus), skiriasi mėginio paruošimo technika ir tyrimo rezultatų patikimumas.

Pagrindinis skirtumas tarp šių technologijų – tai tikslumas ir atsakymų patikimumas.

Paprasto onkocitologinio PAP tyrimo metu paimamos pacientės ląstelės, kurios paskleidžiamos ant objektinio stiklelio ir tiriamas mėginėlis su visomis galimai jame esančiomis priemaišomis – krauju, gleivėmis ir kt.

Atliekant pažangesnį BD SurePathTM skystosios citologijos gimdos kaklelio PAP tyrimą, mėginys imamas į skystąją terpę, laboratorijoje sudėtingame įrenginyje visos reikiamos ląstelės atskiriamos nuo priemaišų. Gydytojui patologui pateikiamos tik vertinti reikalingos išgrynintos ląstelės, jam nebereikia stengtis įžiūrėti pakitimų tarp priemaišų. Todėl imant mėginius į skystąją terpę, tiksliau ir dažniau diagnozuojami ankstyvos stadijos pakitimai.

Senasis PAP tyrimas ant stikliuko dėl savo specifikos dažnai duoda netikslų atsakymą, rezultatas būna neaiškus ar netinkamas vertinti. Todėl moterims tenka kartoti tyrimą. Tuo tarpu imant mėginį į skystąją terpę, to beveik nepasitaiko.

Skystosios terpės BD SurePathTM turi dar vieną didelį privalumą – paėmus vieną mėginį, iš jo galima atlikti visus pagrindinius tyrimus, kurie suteiks informacijos apie pacientės „moteriškąją“ sveikatą.

ŽPV nustatymas: jei pakitimų nėra, įsitikinkite, kad nenešiojate aukštos onkologinės rizikos viruso

Taip pat siūlome atlikti ir kitą gimdos kaklelio vėžio prevencijai skirtą – Žmogaus papiloma viruso (ŽPV) nustatymo tyrimą. Šio tyrimo metu nustatoma, ar moteris turi kurį nors iš 14 aukštos rizikos ŽPV genotipų: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ir 68 genotipai. Moksliniais tyrimais patvirtintas visų šių ŽPV genotipų piktybiškumas – keliama rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Net jei gimdos kaklelyje nėra pakitimų, gali būti, kad virusą „sugavote“ neseniai. Jeigu tai vienas iš aukštos rizikos viruso genotipų – galite susirgti vėžiu, todėl būtinas tolimesnis stebėjimas ir priežiūra.

Tyrimo metu tiksliai nustatoma, koks yra rasto ŽPV viruso genotipas. Tai pacientėms labai svarbu, nes po metų, pakartojus tyrimą, bus labai svarbu žinoti, kokį konkrečiai viruso genotipą turėjote anksčiau ir koks yra po metų. Jei randamas tas pats viruso genotipas – skambinama pavojaus varpais, mat tai reiškia, kad organizmas pats su virusu nesusidorojo ir gali būti prasidėję ląstelių pokyčiai.

Tuo tarpu jei randamas kitas ŽPV genotipas, tai reiškia, jog organizmas įveikė ankstesnį virusą. Dabar ten „įsitaisė“ naujas virusas, tačiau smarkiai nerimauti dar nėra dėl ko, nes organizmas dar gali pats jį įveikti.

Iš to paties vieno mėginio galima pasidaryti ir lytiškai plintančių infekcijų tyrimus bei sužinoti visą spektrą būtinos informaciją apie kiekvienos moters sveikatą.

Kaip atliekamas tyrimas?

Tyrimas atliekamas iš gimdos kaklelio mėginių, paimtų į skystąją terpę SurePath. Ėminys imamas kartu su terpe pridedama Cervex-Brush šluotele. Ilgieji šluotelės šereliai įvedami į endocervikinį kanalą taip, kad šluotelės trumpieji šereliai kontaktuotų su išorine gimdos kaklelio dalimi. Šluotelė sukama 3-5 kartus pagal laikrodžio rodyklę. Šluotelės galvutė turi būti nuimama nuo kotelio (galvutė lengvai nusimauna) ir įmetama į skystąją terpę SurePath. Mėginys siunčiamas į laboratoriją (indelį su mėginiu galima laikyti kambario temperatūroje iki 4 sav., šaldytuve (+4 C) – iki 6 mėn.).

Įspėjimas: BD SurePath™ šluotelės negalima naudoti nėščioms pacientėms po 10 nėštumo savaitės!

Mėginių paėmimas į skystąją terpę:

VILNIUJE Antakalnio g. 72; tel./faks. (8 5) 234 0972; mob. tel. 8 650 59644

UAB Medicina practica laboratorija bendradarbiauja su įvairiomis medicinos įstaigomis. Šiais telefonais gausite informaciją, kuriose medicinos įstaigose galima atlikti šį tyrimą.

VILNIUJE Mob. tel.: 8 640 24630

KAUNE Mob. Tel.: 8 615 26678

KLAIPĖDOJE Mob. Tel.: 8 615 14045

ŠIAULIUOSE Mob. Tel.: 8 615 14036

PANEVĖŽYJE Mob. tel.: 8 656 21204

Profilaktikos programos

Gimdos kaklelio vėžys pasaulyje yra antras pagal dažnumą moterų onkologinis susirgimas. Gimdos kaklelio vėžys atsiranda iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Tuos pokyčius lemia daugybė veiksnių: stresas, imuninės sistemos pokyčiai, virusai (ŽPV), gyvenimo būdas, ligos ir kt. todėl labai svarbu nuolat sekti visų moterų sveikatą. Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, siekiant sumažinti sergamumą ir mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio skaičių, vykdoma Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų, finansavimo programa
http://www3.lrs.lt/pls/inter3/oldsearch.preps2?Condition1=236681&Condition2=

Ši programa yra skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Programai priklausanti moteris vieną kartą per 3 metus gali pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio nemokamai. Šią paslaugą teikia gydymo įstaigos, vykdančios teritorinių ligonių kasų programas. Moterys yra informuojamos apie pasitikrinimo galimybę ir kviečiamos atvykti į savo gydyto įstaigą. Apžiūros metu atliekamas citologinio tepinėlio (gali būt aktyvi frazė, kurią paspaudus būtų aprašymas) tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Pacientei šie tyrimai yra nemokami.

UAB “Patologijos diagnostika” bendradarbiauja su valstybinėmis ligonių kasomis nuo 2009 metų.

Gydytojos Lauros Sakalauskienės komentaras:

Laura Sakalauskiene
Lietuvoje dažnai klystama manant, kad užtenka pasitikrinti vieną kartą per tris metus, nes taip finansuoja valstybė. To tikrai nepakanka, jei nori laiku aptikti galimus susirgimus. Įvairiose šalyse intervalai tarp patikrų yra skirtingi. JAV kovos su vėžiu draugija rekomenduoja įprastą PAP citologinį tyrimą atlikti moterims vieną kartą per metus, o citpologinį skystų terpių tyrimą 1 kartą per 2 metus.

Studija – GIMDOS KAKLELIO PATOLOGIJOS PATIKROS SKATINIMAS

Šiuo metu Lietuvoje prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Per metus nustatoma jau apie 2000 naujų atvejų, sergamumas šia liga nuolat auga. Prostatos pokyčiai dažnai prasideda dar jaunystėje, tačiau nerodo jokių simptomų. Dažniausiai prostatos sutrikimais vyrai pradeda skųstis apie 50 -uosius metus, kai sutrinka šlapinimosi ar lytinė funkcija.
http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=268622&p_query=Prie%F0in%EBs%20liaukos%20v%EB%FEio%20ankstyvosios%20diagnostikos%20programa%20&p_tr2=2

Siekiant anksti diagnozuoti dar pagydomus prostatos pokyčius nuo 2005 metų Lietuvoje veikia prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Kiekvienas vyras, sulaukęs 50-ies, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ir atlikti kraujo tyrimą, kuris parodo PSA (prostatos specifinis antigenas) kiekį kraujyje. Programa leidžia vieną kartą per 2 metus šį tyrimą vyrams atlikti nemokamai. Padidėjęs prostatos specifinio antigeno kiekis parodys pokyčius, vykstančius prostatoje. Jie gali atsirasti ne tik dėl vėžio, bet ir dėl gerybinių pokyčių, tokių kaip hiperplazija, kitaip vadinama prostatos išvešėjimu.

Profilaktinė prostatos vėžio programa pasiekiama visiems Lietuvos Respublikos gyventojams, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu. Prostatos specifinio antigeno gydymo įstaigose vyrams nuo 50 iki 75 metų atliekamas nemokamai 1 kartą per du metus. Taip pat nemokamai tiriami ir vyrai nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu.

Jei pirminio kraujo tyrimo rezultatas yra normų ribose, tuomet tikrintis reikia po metų. Jei rezultatas yra pakitęs, šeimos gydytojas siunčia pacientą urologo konsultacijai. Konsultacijos metu gydytojas apčiuopos būdu bei ultragarsiniais ir kitais tyrimais patikrina prostatą. Jei reikia, paimama biopsija, kuri toliau tiriama laboratorijoje.

UAB “Patologijos diagnostika” laboratorija įsikūrusi šalia onkologijos instituto, todėl pacientai gali kreiptis tiesiogiai į gydytojų patologų komandą dėl greitesnio ištyrimo, jau turimų preparatų peržiūros, gydytojo patologo konsultacijos ir kitais klausimais.

Lietuvoje kasmet storosios ir tiesiosios žarnos (kolorektaliniu) vėžiu suserga apie 1600 žmonių, daugiau nei 900 miršta. Ir nors ankstyvų stadijų jis lengvai pagydomas, daugiau nei 60 proc. jis nustatomas per vėlai. Todėl jau 2009 metais Lietuvos Respublikoje vykdoma Storosios žarnos ankstyvosios diagnostikos programa, kurią finansuoja Valstybinė ligonių kasa.
http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=347967&p_query=&p_tr2=

Programa gali pasinaudoti žmonės, priklausantys didesnei rizikos grupei susirgti storosios žarnos vėžiu. Kartą per dvejus metus šeimos gydytojas turi pacientams, sulaukusiems 50-75 metų, pasiūlyti nemokamą slaptojo kraujavimo testą (aktyvi frazė). Šis tyrimas nesudėtingas ir neskausmingas. Jei gaunamas neigiamas testo atsakymas, vadinasi, pacientas yra sveikas ir pakartotinai turės pasitikrinti po dvejų metų. Jei atsakymas teigiamas, tuomet šeimos gydytojas siunčia pas specialistą atlikti kolonoskopiją. Prireikus kolonoskopijos metu gali būti apaimta ir biopsija. Ši programa vykdoma Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Tauragės, ir Alytaus apskrityse.

UAB “Patologijos diagnostika” laboratorijoje profesionaliai atliekami storosios žarnos biopsijų tyrimai.