Skrandžio biopsinės medžiagos paėmimas

skr2skr.1skr.3

Medžiagos siuntimas, ruošimas, fiksavimas

 1. Paruošiamas indelis su fiksuojančiu tirpalu-buferiniu 10 % formalino tirpalu.
 2. Fiksuojančio tirpalo ir bioptato tūrio santykis turi būti 10:1.
 3. Bioptatas imamas aštriais instrumentais, maksimaliai saugant audinius nuo suspaudimo, ir nedelsiant įdedamas į indelį su fiksuojančiu tirpalu. Indelis sandariai uždaromas. Į fiksatorių patalpinti mėginiai laikomi kambario temperatūroje.
 4. Bioptato gabalėliai, jeigu reikalingas kiekvieno atskiras įvertinimas, dedami į atskirus indelius ir sunumeruojami, siuntime prie medžiagos paėmimo lokalizacijos būtina pažymėti atskirą indelio numerį.
 5. Kad bioptatas būtų tinkamas paėmimas patologinei diagnostikai, pageidautina paimti skrandžio gleivinės ir pogleivio audinio.   Įtariant naviką, bioptatas turėtų būti paimtas iš pakitusios (polipoidinės, išopėjusios, erozuotos, infiltruotos ir t.t.) gleivinės bei iš nepakitusios zonos šalia naviko, siekiant identifikuoti predisponuojančią ligą, užkrėstumą H. pylori.   Jei sunku paimti atitinkamą gleivinės kiekį su pogleiviu, pageidautina paimti medžiagos bent jau kartu su muscularis mucosae sluoksnio fragmentu.
 6. Rekomenduojama imti gleivinės audinio gabalėlius iki 3 – 4 mm pločio.
 7.  Jei medžiaga imama iš skirtingų skrandžio anatominių sričių, pvz. įskrandžio ar skrandžio prievarčio urvo, tai ji turi būti talpinama atskiruose trasportiniuose indeliuose bei atskirai pažymima.
 8. Rekomenduojama bioptatus tvirtinti pogleiviu žemyn ant acetato juostų ir talpinti į specialius transportinius indelius su 10% formalino tirpalu.

Infekuota HBV, HCV, ŽIV, TB ar kitų infekcijų sukėlėjais medžiaga ir jos siuntimas turi būti pažymėti specialia žyma “INFEKUOTA MEDŽIAGA!“

 

Siuntimo (F Nr. 014-1/a) pildymo reikalavimai

Siuntime būtina pažymėti:

 1. Paciento vardą, pavardę, asmens kodą, gimimo datą, lytį, adresą.
 2. Siunčiančios sveikatos priežiūros įstaigos visą arba unikalų sutrumpintą pavadinimą, skyriaus pavadinimą, paciento ligos istorijos numerį.
 3. Medžiagos paėmimo laiką, fiksuojančią medžiagą, biologinio pavojaus žymą ir kt.
 4. Pažymėti, ar tai pirminė biopsija (Taip/Ne), ankstesnių morfologinių tyrimų duomenis, klinikinę išvadą, operacijos pobūdį, paimtų morfologiniam tyrimui organų/audinių apibūdinimą ir kt.
 5. Taikytą spindulinį/chemoterapinį/chirurginį gydymą.
 6. Histologinio objekto apibūdinimo grafoje būtina pažymėti medžiagos tipą. Jei siunčiama daugiau nei viena to paties paciento tiriamoji medžiaga, kiekvienas indas/konteineris numeruojamas atskirai, siuntime prie atitinkamos medžiagos būtina nurodyti ir indo/konteinerio numerį.
 7. Siuntimą užpildo biopsiją atlikęs gydytojas, savo parašą patvirtindamas asmeniniu spaudu, nurodo telefoną, datą.

Svarbu tinkamai pažymėti siunčiamą indą/konteinerį su medžiaga.

Ant indo/konteinerio turi būti etiketė, užpildyta cheminiams reagentams ir vandeniui atspariu rašikliu.

Etiketėje nurodoma:

 1. Paciento vardas, pavardė (didžiosiomis raidėmis), gimimo data.
 2. Siunčiančios tyrimą sveikatos priežiūros įstaigos sutrumpintas pavadinimas.
 3. Jei siunčiama daugiau nei viena to paties paciento tiriamoji medžiaga, kiekvienas indas/konteineris numeruojamas atskirai, siuntime prie atitinkamos medžiagos būtina nurodyti ir indo/konteinerio numerį.

Duomenys turi sutapti su Biopsinės ir operacinės medžiagos siuntimo forma (SAM patvirtinta forma Nr.014-1/a).

Tyrimo sulaikymo priežastys:

 1. Nėra visų reikalingų paciento identifikavimo duomenų.
 2. Nesutampa paciento duomenys siuntimo formoje ir nurodyti ant indo/konteinerio.
 3. Neįskaitomi duomenys.