Odos vėžys (melanoma)

Odos vėžys -melanoma

Terminų apibrėžimai

Epidermis: Išorinis odos sluoksnis
Piktybinis:Vėžinis ir galintis plisti
Melaninas: Pigmentas, suteikiantis odai jos natūralią spalvą
Patologas:Gydytojas, kuris, tyrinėdamas audinius ir skysčius, diagnozuoja ligą, kad padėtų priimti sprendimus dėl gydymo
Limfinis: Susijęs su limfmazgiais

Kas yra melanoma?

Melanoma yra vėžio tipas, atsirandantis ląstelėse, kurios suteikia kūnui spalvą ir yra vadinamos melanocitais. Būdamos apatiniame epidermio sluoksnyje, šios ląstelės gamina melaniną. Kai oda yra veikiama saulės, melanocitai išgauna daugiau pigmento, kuris skatina odą patamsėti, arba įdegti. Pati agresyviausia odos vėžio forma, melanoma, gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.  Ji pagydoma daugeliu atveju, jei aptinkama ir pradedama gydyti anksti. Tolesnėse stadijose šią ligą gali būti sunku išgydyti. Per pastaruosius 10 metų, susirgimų melanoma padidėjo daugiau, nei bet kuria kita vėžio forma; kasmet užregistruojama daugiau nei 50 000 susirgimų šia liga.

Geriausia melanomos profilaktika yra vengimas būti saulėkaitoje, stiprių preparatų nuo saulės nudegimo naudojimas ir reguliarus pigmentinių odos dėmių tikrinimas pas gydytoją arba dermatologą.

Kas labiausiai rizikuoja susirgti melanoma?

Vyrams melanoma dažniausiai pasireiškia viršutinėje kūno dalyje (tarp pečių ir klubų), galvos arba kaklo srityje. Moterims ši vėžio rūšis dažniausiai išsivysto ant rankų ir kojų. Nors melanoma dažniau serga suaugusieji, šia liga susirgti gali ir vaikai bei paaugliai.

Rizikos veiksniai yra neįprasti apgamai, saulės ir ultravioletinių spindulių poveikis (įdegio kabinos) ir susirgimai melanoma šeimoje. Baltaodžiai, ypač mėlynakiai ir raudonplaukiai arba šviesiaplaukiai, taip pat yra labiau linkę sirgti melanoma.

Kas būdinga melanomai?

Galimas melanomos požymis yra apgamo arba pigmentacijos pakitimai. Gali pakisti dydis, forma, aukštis ar spalva. Kai kuriais atvejais gali pakisti apgamo kraštai, pasireikšti niežulys, šlapiavimas arbakraujavimas. Asimetrija (skiriasi vieno apgamo pusių išvaizda ar forma) arba naujų apgamų augimas šalia jau esančio apgamo gali būti kiti melanomos požymiai.

Kaip patologas diagnozuoja melanomą?

Jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas atlieka odos tyrimą, ieškant apgamų anomalijų ar kitų pigmentinių dėmių.

Jei aptinkamas įtartinas pažeidimas ar sritis, gydytojas paima mėginį biopsijos tyrimui, kurį patologas ištiria mikroskopu. Kai kuriais atvejais gydytojas gali naudoti diagnostikos įrankį, vadinamą dermoskopija, skirtą tirti pakitimus, prieš paimant biopsijos mėginį. Šis įrankis padidina pakitimą iki 10 kartų. Tam, kad būtų išryškinti pigmentuotos odos bruožai, prieš peržiūrą ant jos paskleidžiama specialaus aliejaus.

melanoma

Pati agresyviausia vėžio forma, melanoma, gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.

sveikos odos lasteles

Sveikos odos ląstelės.

Kokių dar bruožų ieško patologas?

Jei biopsijos tyrimo būdu patologas randa piktybinių ląstelių, jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytojas gali nurodyti atlikti kitus tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar vėžys išplitęs. Prie šių tyrimų priskiriamas išpjovimas, siekiant pamatyti, ar vėžys išplitęs į kitus prie melanomos esančius audinius, ir limfmazgių diopsija, kuria siekiama rasti ir pašalinti vėžį iš limfmazgių. Krūtinės ląstos rentgenograma.

KT (kompiuterinė tomografija), MRT (magnetinis rezonansas) ar PET (pozitronų emisijos tomografija) suteikia gydytojui galimybę peržiūrėti kūno vidų.Patologas taip pat gali atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus.

Šie tyrimai padeda patologui įvertinti melanomos vietą, paplitimą ir stadiją. 1 stadijos melanomos yra sąlyginai maži navikai, esantys pirminio naviko vietoje. 4 stadijoje vėžys būna paplitęs visame kūne. 2 ir 3 stadijos apibūdina būseną tarp šių dviejų kraštutinumų. Apie 70 proc. melanomų diagnozuojama ankstyvojoje stadijoje.

Kaip gydytojai nustato, koks gydymas bus reikalingas?

Atlikęs tyrimus ir nustatęs vėžio stadiją, patologas konsultuojasi su jūsų pirminės sveikatos priežiūros gydytoju. Kartu, pasikliaudami bendromis žiniomis ir patirtimi, jie nustato, kokios gydymo galimybės jums tinkamiausios.

Kaip melanoma gali būti gydoma?

Melanoma gali būti gydoma vienu iš šių arba keliais būdais: operacija, chemoterapija, radioterapija, taip pat naujomis procedūromis, kaip antai biologinė terapija ir chemoimunoterapija. Svarbu kuo įmanoma daugiau sužinoti apie gydymo galimybes ir priimti teisingą sprendimą.

Jūsų tikslas yra pašalinti auglį. Jeigu vėžys negali būti pašalintas vietinės ekscizijos ir pašalinimo metu, chirurgas gali įvykdyti limfadektomiją (limfmazgių pašalinimas ir tyrimas). Odos persodinimas (odos perkėlimas iš kitos kūno vietos) gali būti atliekamas, siekiant pakeisti odą, kuri buvo pašalinta.

Chemoterapijos metu naudojami vėžio ląstelių augimą stabdantys vaistai. Sisteminė chemoterapija žudo ląsteles arba stabdo jų dalijimąsi. Vietinė chemoterapija nukreipiama į tam tikras kūno dalis, saugant sveikas ląsteles nuo pažeidimų. Gydant rankos arba kojos melanomą, chemoterapijos vaistai gali būti naudojami kaip hiperterminės izoliuotos galūnės perfuzija. Šiuo būdu priešvėžiniai vaistai siunčiami tiesiai į vėžio apimtą ranką ar koją.

Radioterapijos metu naudojami didelės energijos, tikslūs rentgeno spinduliai, skirti naikinti vėžio ląsteles. Šis gydymo metodas nukreipiamas į konkrečias sritis. Jis gali būti naudojamas mažų auglių gydymui, sumažinant žalą sveikoms ląstelėms arba aplink naviką esantiems audiniams, taip pat jis gali būti naudojamas po operacijos likusių vėžinių ląstelių šalinimui.

Biologinės terapijos metu, kovai su vėžiu pasitelkiamos natūralios imuninės sistemos apsaugines priemones. Chemoimunoterapijoje naudojami priešvėžiniai vaistai kartu su biologine terapija, taip stiprinant imuninę sistemą.

Naujų gydymo būdų klinikinius tyrimus, įskaitnant biologinę ir chemoimunoterapiją, galite rasti: cancer.gov/clinicaltrials Šie metodai yra eksperimentinio pobūdžio, bet gali būti potenciali gydymosi galimybė.