Odos vėžys (bazinių ląstelių karcinoma)

Odos vėžys – bazinių ląstelių karcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Bazinės ląstelės – ląstelės esančios apatinėje epidermio dalyje arba išoriniame odos sluoksnyje.
Karcinoma – vėžinis arba piktybinis auglys.
Patologas  tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.

Kas yra bazinių ląstelių karcinoma?

Tai labiausiai paplitusi iš visų vėžio formų, Amerikoje kasmet šia liga suserga apie  800000 gyventojų. Vienas iš trijų vėžio atvejų Amerikoje yra odos vėžys, o 75% odos vėžio atvejų yra bazinių ląstelių karcinoma. 95 % bazinių ląstelių karcinomos atvejų išgydomi, tačiau negydant gresia komplikacijos ir net mirtis.

Kam labiausiai tikėtina susirgti bazinių ląstelių karcinoma?

Ši lėtos raidos liga paveikia individus, reguliariai veikiamus saulės spindulių. Iki šiol buvo labiausiai paplitusi tarp vyresnio amžiaus žmonių, ypač vyrų, dirbusių lauke. Tačiau dabar vis daugiau moterų ir jaunesnių žmonių yra diagnozuojama bazinių ląstelių karcinoma. Šviesios odos, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, žalių, žydrų ir pilkų akių žmonės patenka į didesnės nei vidutinės rizikos grupę.

Žmonėms su bazinių ląstelių karcinoma yra 50% tikimybė, kad per ateinančius 5 metus atsiras dar vienas auglys. Norėdami išvengti bazinių ląstelių karcinomos, venkite ilgai būti saulėje, ypač vidurdienį. Jei lauke praleidžiate daug laiko, naudokite apsauginį kremą, rinkitės skrybėlę, rūbus ilgomis rankovėmis, ilgą sijoną ar kelnes.

Bazinių ląstelių karcinomos charakteristikos

Paprastai bazinių ląstelių karcinoma atsiranda dažnai saulės pažeidžiamose vietose – ant veido, ausų, kaklo, skalpo, pečių, nugaros.

Itin retais atvejais augliai atsiranda paprastai saulei nepasiekiamose vietose. Kiti rizikos veiksniai – kontaktas su arsenu ar radiacija, komplikacijos po nudegimų, randų ar tatuiruočių.

Bazinių ląstelių karcinoma kartais primena psoriazę arba egzemą, todėl derėtų reguliariai tirtis odą. Pagal jūsų rizikos faktorius, gydytojas turėtų pasiūlyti pastovius tyrimų intervalus.

Stebėkite darinių išvaizdą, dydžio, spalvos, tekstūros pokyčius, taip pat atkreipkite dėmesį į skausmą odoje, kraujavimą, niežulį ar uždegimą.

Dažniausi bazinių ląstelių karcinomos požymiai yra kraujavimas, negyjanti opa, rausvas luobas, blizgus guzas, rožinis darinys, randai.

Kaip patologas diagnozuoja bazinių ląstelių karcinomą?

Pirminės sveikatos priežiūros specialistas paima odos mėginį iš vietos su bazinių ląstelių karcinomos požymiais ir perduoda jį patologui tirti mikroskopu.

 Bazinių ląstelių karcinoma

Bazinių ląstelių karcinoma

 Normalios odos ląstelės

Normalios odos ląstelės

 

Kaip gydytojai nustato, kokia operacija ar gydymas būtini?

Išnagrinėjęs biopsijos rezultatus patologas tariasi su pirminės sveikatos priežiūros specialistu. Drauge, remdamiesi bendra patirtimi ir žiniomis, jie nustato labiausiai jūsų būklei tinkamas gydymo priemones.

Kokie bazinių ląstelių karcinomos gydymo būdai?

Atsižvelgiant į bazinių ląstelių karcinomos dydį, gylį ir vietą, gali būti taikomi vietiniai vaistai, kiuretažas ir elektro-desikacija, chirurgija arba spindulinė terapija. Svarbu kiek įmanoma daugiau sužinoti apie gydymo būdus, kad priimtumėte sau tinkamą sprendimą.

Negiliai bazinių ląstelių karcinomai gydyti dažniausiai naudojami vietiniai vaistai  Imiquimod ir 5-FU.

Taikydamas kiuretažą ir elektro-desikaciją, specialistas nugramdo darinį ir išdžiovina auglio vietą elektros termokauteriu.

Chirurginiai metodai:

Incizinė chirurgija. Chirurgas pašalina auglį ir siaurą normalios odos ruoželį aplink jį dėl saugumo. Patologas ištiria pašalintą audinį, kad įsitikintų, jog neliko vėžinių ląstelių.

Mikrografinė chirurgija. Jos metu specialistas pašalina regimąją auglio dalį. Tuomet sluoksnis po sluoksnio pašalina aplink jį esančią odą. Kiekvienas sluoksnis tiriamas mikroskopu ieškant vėžio požymių, kol įsitikinama, kad vėžio nebėra. Taikant šį metodą sulaukiama didžiausio išgydymo procento ir išsaugoma daugiausia sveiko audinio.

Kriochirurgija. Gali būti atliekama be pjovimo ar anestezijos. Naudojant specialų aplikatorių ar purškiamą prietaisą, auglys padengiamas skystu azotu.

Auglys išdžiūna, apsitraukia šašu ir nukrenta. Procedūra kartojama, kol nebelieka vėžinių ląstelių. Gali būti tokie šalutiniai poveikiai, kaip laikinas paraudimas, tinimas, pigmento praradimas.

Lazerinė chirurgija. Dažnai taikoma navikams nuo lūpų, veido ar skalpo šalinti. Tokiu būdu chirurgas labiau kontroliuoja gylį šalinamos odos zonoje. Dažnai taikoma kaip antrinė terapija, jei prieš tai taikytas metodas nepasiteisino. Naudojant lazerinę chirurgiją didėja aukštesnė randų ar pigmento praradimo rizika.

Spindulinė terapija. Vėžinės ląstelės sunaikinamos didelio galingumo koncentruotais rentgeno spinduliais. Šis metodas dažniausiai taikomas nedideliems augliams, taip sumažinama žala normalioms ląstelėms arba aplink auglį esantiems audiniams. Gali būti taikomasunaikinti po operacijos likusias vėžines ląsteles. Spindulinė terapija retai taikoma bazinių ląstelių karcinomai gydyti.

Fotodinaminė terapija. Geriausiai tinka vėžiams ant veido ir skalpo gydyti arba daugybinių navikų atvejais. Specialistas užtepa vietinių vaistų, aktyvuojamų stipraus šviesos srauto. Taip sunaikinamas vėžys, bet tausojami aplink esantys audiniai.