Krūties vėžys

Krūties vėžys – duktalinė karcinoma 

Sąvokų apibrėžimai

Latakinis – susijęs su krūtų pieno latakais, krūtų dalimis, kuriomis teka pienas.
Karcinoma – vėžinis arba piktybinis auglys.
In situ – savo natūralioje vietoje
Ne invazinis – neplintantis toliau nei krūtų latakėlių viduje
Užkalkėjimas – kalcio sankaupos krūtyse gali būti siejamos su duktaline karcinoma in situ. Šių sankaupų telkiniai gali reikšti vėžį
Piktybinis- vėžinis ir gebantis plisti
Patologas tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.

Kas yra duktalinė karcinoma in situ (DCIS)?

Duktalinė karcinoma in situ yra ankstyviausia ir lengviausiai gydoma krūties vėžio diagnozė. Kai kurie ekspertai ją laiko “iki-piktybine”. DCIS sudaro apie 25% visų krūties vėžių, tai pati dažniausia neinvazinio vėžio rūšis. Kartais DCIS būna drauge su invazinėmis krūties vėžio formomis.

DCIS diagnostika dažnėja, nes vis daugiau moterų reguliariai atliekamos mamogramos. Dėl mamografijos technologijų pažangos dabar krūtyse aptinkamos ir mažos užkalkėjimo zonos.

Negydant apie 30% moterų, kurioms diagnozuota DCIS, per 10 metų nuo diagnozės paskelbimo atsiranda invazinis krūties vėžys.

Kam didžiausia rizika susirgti DCIS?

Dėl techninės pažangos DCIS aptinkamas net ir jaunesnėms nei 45 metų amžiaus moterims. Nuo 45 metų moterys vis dažniau serga krūties vėži. Moteriai senstant, krūties vėžio rizika nemažėja, todėl DCIS gali būti aptinkamas bet kurio amžiaus pacientėms.  Apie 20% moterų, sergančių  krūties vėžiu, šeimos istorijoje būta šios ligos atvejų.

Papildoma rizika susirgti krūties vėžiu kyla, jei moteris nesusilaukia vaikų iki 30 metų amžiaus, įtakos turi ankstyvos menstruacijos ir dažnas alkoholinių gėrimų vartojimas.

Kokie yra DCIS požymiai?

DCIS atpažįstama iš priešvėžinių arba ankstyvos stadijos ląstelių anomalijų krūtų latakuose. Mamogramose DCIS pasirodo kaip užkalkėjimas.

Kaip patologas nustato diagnozę?

Patologas ištiria biopsijos pavyzdį ir, jei būtina, atlieka kitus tyrimus.Jei mamografija pateikia įtartinus rodmenis, gali būti rekomenduojama biopsija. Biopsija – plačiausiai taikomas metodas nustatyti galutinę krūties vėžio diagnozę. Šios procedūros metu pirminės sveikatos priežiūros specialistas iš įtartinos vietos pašalina dalį ląstelių ar audinio, kad juos laboratorijoje atidžiai ištirtų patologas. Biopsija gali būti atliekama ir chirurginiu būdu. Kad patvirtintų  DCIS diagnozę, patologas tiria, ar piktybinės ląstelės pakenkė latakus supantį audinį. Diagnozė reiškia, kad auglys liko savo pradinėje vietoje – “in situ”.

krutis

Duktalinė karcinoma in situ yra ankstyva vėžio forma. Ir lengviausiai pasiduoda gydymui. 

krutis2

Normalios krūties ląstelės

Ko dar ieško patologas?

Biopsijos mėginyje ieškoma estrogeno receptorių. Didelė tikimybė, kad moterys, sergančios DCIS ir  turinčios minėtųjų receptorių, teigiamai reaguos į hormonų terapiją. Dėl nuolatinės pažangos tyrimų srityje, gali būti taikomi ir kiti metodai.

 Kaip gydytojai nustato, kokia operacija ar gydymas būtini?

Išnagrinėjęs tyrimų rezultatus patologas tariasi su pirminės sveikatos priežiūros specialistu ir nustato vėžio stadiją. Remdamiesi bendra patirtimi ir žiniomis, jie nustato labiausiai jūsų būklei tinkamas gydymo priemones.

Kokie galimi DCIS gydymo būdai?

DCIS gydymui taikoma chirurgija, chemoterapija, spindulinė terapija arba dviejų ar trijų metodų kombinacija.

Svarbu kiek įmanoma daugiau sužinoti apie gydymo būdus, kad priimtumėte sau tinkamą sprendimą. DCIS dar nėra kritinė padėtis, tad galite skirti pakankamai laiko savo sprendimams. Chirurginių metodų pažanga suteikė galimybę apie 70 % moterų rinktis krūtis išsaugančius chirurginius gydymo būdus, tokius kaip lumpektomija, mastektomijos, kai pašalinama visa krūtis. Jei jums diagnozuota DCIS neplinta toliau konkrečios vietos vienoje iš krūtų, esate tinkama kandidatė lumpektomijai. Jei krūties išsaugoti neįmanoma, lieka krūties atstatymo operacija, bet tik atsigavus po vėžio  šalinimo operacijos.

Spindulinė terapija dažnai taikoma po lumpektomijos ir kartais po  mastektomijos, kad iš vietos, kur buvo rastas ir išoperuotas auglys, būtų pašalintos visos mikroskopinės vėžio liekanos.