Kiaušidžių vėžys (serozinė karcinoma)

Kiaušidžių vėžys – serozinė karcinoma

Sąvokų apibrėžimai

Serozinė – susijusi su serumu – skaidria, skysta kraujo dalimi.
Karcinoma – vėžinio ar piktybinio naviko, atsiradusio organo, pvz., kiaušidės, vidinėje sienelėje arba paviršiuje, tipas.
Epitelinis – susijęs su epiteliu – audiniu, kuris dengia vidines kūno ertmes ar išorinį kai kurių organų, tokių kaip kiaušidės,  paviršių.
Piktybinis – vėžinis ir galintis plisti.
Patologas – tiria audinius ir skysčius, kad nustatytų diagnozę ir padėtų priimti su gydymu susijusius sprendimus.

Kas yra kiaušidžių serozinė karcinoma?

Serozinė karcinoma yra epitelinio kiaušidžių vėžio tipas, epitelinis tipas – dažniausias kiaušidžių vėžio tipas.

Kaip teigia Amerikos vėžio draugija, kiaušidžių vėžys sudaro 6 proc. visų moterų susirgimų vėžiu. Penkerių metų išgyvenimo rodiklis moterims su pažengusiu kiaušidžių vėžiu – nuo 15 iki 20 proc. Jei liga aptinkama ankstyvoje stadijoje, išgyvenimo rodiklis siekia 90 proc.

Kam tikimybė susirgti kiaušidžių serozine karcinoma yra didžiausia?

Moterys, kurios sirgo arba kurių giminėje buvo susirgusių krūtų, kiaušidžių, gimdos gleivinės, prostatos ar gaubtinės žarnos vėžiu, turi didžiausią tikimybę sirgti kiaušidžių serozine karcinoma, ypač, jei jų motina ar sesuo sirgo kiaušidžių vėžiu. Kiti rizikos faktoriai: amžius, ilgalaikis didelių estrogeno dozių vartojimas be progesterono arba nenutrūkstanti ovuliacija dėl nevaisingumo, nepastojimo ar kontracepcijos nenaudojimo.  Žydės ir moterys, paveldinčios defektą BRCA1 arba BRCA2 genuose taip pat turi didesnę riziką susirgti.

Kokie yra kiaušidžių serozinės karcinomos požymiai?

Dėl to, kad kiaušidžių vėžys nesukelia aiškių fizinių simptomų, daugumos moterų, sergančių kiaušidžių serozine karcinoma, liga nėra diagnozuojama iki tol, kol liga neišplinta į pilvą ar dar toliau. Keletas kiaušidžių vėžio požymių: pastovūs (ilgiau nei dvi savaites) simptomai, tokie kaip dubens ar pilvo skausmai ir diskomfortas, ištinimas, vidurių pūtimas, pykinimas ir virškinimo sutrikimas, makšties kraujavimas, dažnas arba skubus šlapinimasis, neturint infekcijos, nepaaiškinamas svorio padidėjimas ar sumažėjimas, nuovargis,tuštinimosi įpročių pasikeitimas.

Kaip patologas diagnozuoja kiaušidžių serozinę karcinomą?

Be reguliarių tiesiosios žarnos ir  makšties dubens apžiūrų, moters gydytojas turėtų sudaryti išsamią medicininę šeimos istoriją ir išmanyti kiaušidžių vėžio riziką. Be to,  jūsų pirminės sveikatos priežiūros specialisto atlikta rektovaginalinė apžiūra gali parodyti nenormalių požymių. Jei aptinkamas koks nors nukrypimas nuo normos, jūsų pirminės apžiūros gydytojas gali nurodyti atlikti transvaginalinį ultragarso vėžio žymeklio kraujo tyrimą, vadinamą CA-125. Už normą aukštesnis CA-125 lygis gali parodyti kiaušidžių vėžį. Jei jūsų šeimoje būta kiaušidžių vėžio atvejų, jūs galimai turite didesnę genetinę riziką. Jūsų pirminės apžiūros gydytojas ar specialistas gali rekomenduoti jums pasinaudoti kitais naujų kraujo žymeklių testais dar jų kūrimo stadijoje.

Kiaušidžių vėžys

Kiaušidžių serozinė karcinoma dažnai nesukelia aiškių fizinių simptomų.

Kiaušidžių serozinė karcinoma įprastai gydoma pirmine operacija, po kurios naudojama chemoterapija ir galima spindulinė terapija. Svarbu kuo daugiau sužinoti apie gydymo variantus ir priimti sprendimą, kuris yra teisingiausias jums.

 Ko ieško patologas?

Patologas po mikroskopu tiria biopsijos mėginius, išimtus per pirminę diagnostinę chirurginę procedūrą. Šie mėginiai įprastai sudaryti iš kiaušidžių mėginių ir audinių mėginių iš kitų pilvo dalių. Tirdamas šiuos mėginius, patologas gali patvirtinti, ar navikas yra piktybinis, ir, jei piktybinis, koks tai vėžys ir ar jis išplitęs.

Peržiūrėjęs jums atliktų tyrimų ir procedūrų rezultatus, jūsų patologas nustato kiaušidžių vėžio patologinę stadiją. 1 stadijos kiaušidžių serozinė karcinoma yra vienoje ar abiejose kiaušidėse, 4 stadijos navikai būna išsiplėtę toli nuo kiaušidės. 2 ir 3 stadijos apibrėžia padėtis tarp šių dviejų kraštutinumų.

Kaip gydytojai nusprendžia koks gydymas ar operacija bus reikalingi?

Kai kiaušidžių vėžys yra įtariamas ar patvirtintas, jūsų pirminės apžiūros gydytojas ar specialistas jums nurodys kreiptis į chirurgą. Pirminė operacija pašalins kiek įmanoma daugiau įtartinos masės. Šalindamas vėžinius audinius iš pilvo ertmės, chirurgas gali pašalinti gimdą, kiaušides, kiaušintakius, taukinę, limfmazgius ir kitus audinius. Po operacijos jūsų pirminės apžiūros gydytojas ar specialistas greičiausiai siūlys pilvaplėvės ertmės chemoterapiją, nukreiptą į pilvą.

Spindulinė terapija, naudojant tikslius aukštos energijos spindulius, kartais naudojama su chemoterapija, gydant kiaušidžių vėžį.

Spindulinė terapija gali būtų naudojama auglių sumažinimui prieš operaciją ar tam, kad būtų sunaikintos vėžinės ląstelės, likusios po operacijos. Šis tyrimas taip pat naudojamas palengvinti pažengusios stadijos vėžio simptomus.

Pacientėms, kurioms susirgimas atsinaujina arba kurių karcinomos atsparios gydymui, gali padėti papildomos chirurginės procedūros ir testai, antrinės chemoterapijos medžiagos, biologinės terapijos ir kiti gydymo būdai.