Gimdos kaklelio vėžys

Gimdos kaklelio vėžys – klastinga moterų onkologinė liga, kuri Lietuvoje per vieną savaitę pareikalauja 5-7 gyvybių, o kasmet nuo jos miršta apie 200-300 moterų. Procentaliai mūsų šalis pagal susirgimo šia liga bei mirčių skaičių yra viena pirmųjų Europoje, daugiau susirgimų gimdos kaklelio vėžiu užfiksuojama tik Rumunijoje. Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys pagal dažnumą yra antroje vietoje po krūties vėžio.

Išreiškiant ligą skaičiais dažnai nesuprantamas jos mastas, kol su tuo nesusiduriama asmeniškai… Kai liga nustatoma ir užklumpa mus pačias ar netikėtai paliečia mūsų mamas, tetas, močiutes – mylinčias moteris, saugančias bei puoselėjančias namų židinį, tradicijas, šilumą, švelnumą, ramybę… Tik tada pajuntame tų skaičių svarumą. Žinoti apie sergantį artimąjį bei negalėti niekuo padėti – vienas skaudžiausių gyvenimo tarpsnių. Norint apsaugoti save ar artimuosius būtina rūpintis sveikata, skirti tam laiko, pasidomėti, ar šeimos nariai žino apie atliekamus profilaktinius įvairius tyrimus, kurie padeda pastebėti, kokioje vystymosi stadijoje yra gimdos kaklelio vėžys, stebėti jo pradžią ar žuomazgas. Kuo daugiau žinosime bei dalinsimės informacija, patirtimi su kitais – tuo didesnė tikimybė, jog pavyks pastebėti artimųjų ligą dar ankstyvoje stadijoje bei visiškai ją išgydyti ar bent jau sustabdyti plitimą.

Gimdos kaklelio vėžys dažniausiai užklumpa 15-45 metų moteris. Nors didžiausias sergančiųjų procentas priskiriamas esančioms 30-45 metų amžiaus grupėje, tačiau labai svarbu, jog ir jaunesnės moterys gautų visą informaciją apie profilaktinius tyrimus, įtaką darančius ir sukeliančius faktorius bei gydymo galimybes, eigą. Ypač aktualu, jog moterys žinotų apie citologinį tyrimą, kuris turėtų būti atliekamas kartą per metus, kadangi apsilankymas pas gydytojus pajutus aiškius simptomus jau gali būti vėlyvas – gimdos kaklelio vėžys jau bus per daug paplitęs. Kadangi ši onkologinė gimdos kaklelio liga užklumpa vis jaunesnes moteris, todėl patikra jau vykdoma nuo 25 metų. Prisipažinkime: daugelis moterų dėmesį sutelkia darbui ar mokslui, siekiant karjeros aukštumų, norint daugiau užsidirbti, arba visiškai paskęsta namų rutinoje, neskirdamos laiko sau. Tuo metu, jei jaučiamės sveikos, visiškai nekreipiame dėmesio į bendrą savo sveikatos būklę. Per tą laiką mumyse gali pradėti vystytis liga, kuri lyg tiksinti bomba požymius gali pradėti rodyti tik jau stipriai pažengusi bei įsisenėjusi. Būtent tokia liga, kurios požymiams atsiradus, ji jau būna pasistūmėjusi gerokai į priekį, yra ir gimdos kaklelio vėžys.

Gimtos kaklelio vėžys pažeidžia gimdos kaklelį, esantis tarp makšties ir gimdos, kuris svarbiausią funkciją atlieka, kai moteris laukiasi. Tuo metu jis saugo vaisių nuo galimų užkrečiamų infekcijų, o atėjus gimdymo laikui – išsiplečia. Šis vėžys dažniausiai yra sukeliamas Žmogaus papilomo viruso, taip pat jam įtakos turi organizmui žalingi paties žmogaus įpročiai, susiklosčiusios aplinkybės, priimti sprendimai: rūkymas, kontraceptinių priemonių ilgalaikis vartojimas, nėštumas, kai būsimoji mama dar visai jauno amžiaus, taip pat gimdos kaklelio ligai įtakos turi trys ar daugiau nėštumų. Kai kurių jų galime išvengti, tačiau niekada negalime būti visiškai tikros, jog gimdos kaklelio vėžys aplenks mus ar mūsų mylimas moteris.
Gimdos kaklelio vėžys ir jo pagrindiniai simptomai: sutrikęs menstruacijų ciklas, aciklinis kraujavimas, apatinės pilvo dalies ir juosmens skausmas, skausmas lytinių santykių metu, kuriems pasireiškus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Šis vėžys gydomas kompleksiškai, atsižvelgus į pacientės ligos išsivystymo stadiją, jos progresą, amžių, bendrą sveikatos būklę. Jei apie ligą sužinoma ankstyvoje stadijoje (tai vadinamasis mikroinvazinis vėžys), tuomet didesnė tikimybė, jog ją pavyks išgydyti ir ateityje galima tikėtis susilaukti vaikų. Priešingu atveju, kai ši gimdos kaklelio liga jau stipriai išsiplėtusi, tuomet pašalinama gimda kiaušidės ir moteris nebeturi galimybės pastoti. Jei gimdos kaklelio vėžys vėlyvos stadijos ar išplitęs ne vienoje srityje, apima daugiau organų, tuomet bandant sustabdyti ligą taikoma chemoterapija ar radioterapija.