Bijote gimdos kaklelio vėžio? Naudokitės pažangių tyrimų pagalba 

Anksti nustatytą gimdos kaklelio vėžį galima sėkmingai išgydyti, todėl didžiulę svarbą turi tyrimų tikslumas. Perversmą šioje srityje sukėlęs skystųjų terpių metodas dabar prieinamas ir Visagine. 

Per savaitę gimdos kaklelio vėžys Lietuvoje vidutiniškai nusineša 5 gyvybes. Net ir suvokdamos mirtinos ligos grėsmę moterys dar dažnai sau skiria per mažai dėmesio. Užsukti į polikliniką joms sutrukdo ne tik įtemptas gyvenimo tempas ar baimė išgirsti diagnozę, bet ir naujienų apie šiuolaikines pagalbos galimybes stoka.

Moterims reikia žinoti: gimdos kaklelio vėžys formuojasi dešimtmetį, todėl jį galima laiku pastebėti ir išgydyti. Ankstyvoji jo patikra dabar gali būti gerokai patogesnė ir tikslesnė. Tereikia atlikti skystųjų terpių metodu paremtus ThinPrep PAP arba BD SurePath tyrimus, o taip pat – žmogaus papilomos viruso (ŽPV) DNR tyrimą.

Šių tyrimų atsakymai gaunami tik iš to paties – vieno mėginio. Pažangus skystųjų terpių tyrimas taip pat padeda nustatyti lytiniu keliu plintančias infekcijas ir kitas ligas.

Įprastas tyrimas palieka abejonių

Gimdos kaklelio vėžys neaplenkia nei jaunų, nei pagyvenusių moterų. Specialistai pabrėžia, kad ikivėžiniai procesai be tyrimų nepastebimi, todėl labai svarbu reguliariai tikrintis. Lietuvoje vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Moterys nuo 25 iki 60 metų amžiaus gali pasitikrinti kartą per 3 metus.

Įprastinės gimdos kaklelio prevencinės patikros metu atliekamas PAP tyrimas. Šis metodas, skirtas aptikti ikivėžinius ląstelių pokyčius, pasaulyje naudojamas nuo praėjusio amžiaus trečio dešimtmečio pabaigos.

Vis tik paprastas PAP tepinėlis nėra pakankamai tikslus, nes da­lis ląs­te­lių lie­ka taip ir nepaimtos, da­lis būna pa­žei­džia­mos, ki­tos – su­sig­rū­du­sios. Tiriamas ląsteles tenka apžiūrėti pro storą gleivių, kraujo sluoksnį. Todėl po tyrimo lieka abejonių, jį tenka ir atlikti pakartotinai.

Daug tyrėjų, neturėdami išeities, susitaiko su nepakankama PAP tepinėlio kokybe.

Kuo pranašesnis skystųjų terpių metodas?

Daugiau nei prieš dešimtmetį Lietuvą pasiekė pažangiausios gimdos kaklelio vėžio tyrimų technologijos. Pradėjus naudoti citologinius skystųjų terpių ThinPrep PAP arba BD SurePath tyrimus įvyko esminis pokytis – galimybė atskleisti gimdos kaklelio ikivėžinius atvejus padidėjo net 64–65 proc.

Pastariesiems tyrimams taip pat švelniai paimama ląstelių nuo gimdos kaklelio paviršiaus, bet mėginio paruošimo technika ir atsakymų patikimumas iš esmės skiriasi nuo paprasto PAP tepinėlio.

Atliekant ThinPrep PAP arba BD SurePath tyrimus šluotelė su ląstelėmis nuskalaujama skystoje terpėje. Tai užtikrina maksimalų paimtų ląstelių patekimą ant objektinio stiklelio, kurios moderniame analizatoriuje atskiriamos nuo kraujo, gleivių, priemaišų.

Pagal pasaulines rekomendacijas paprastą PAP tyrimą reikia atlikti kartą per metus. Jeigu tyrimas atliekamas skystųjų terpių metodu, jį pakanka atlikti tik kas dveji metai.

Specialistai rekomenduoja pradėti tikrintis ne vėliau kaip 21 metų amžiaus, bet ne vėliau – kaip praėjus 3 metams nuo lytinių santykių pradžios.

Geriau gyventi be neramių minčių

Dar vie­nas skystųjų terpių me­to­do pra­na­šu­mas – iš to paties mėginio ga­li­ma iš­siaiš­kin­ti, ar mo­te­ris nė­ra už­si­krė­tu­si ŽPV, kuris yra pagrindinis gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas.

Egzistuoja net aštuoniolika ŽPV tipų, galinčių sukelti šią mirtinai pavojingą ligą. Be to, šis virusas kaltas ir dėl lytinių organų karpų, gerklų ligų ir kt. Mokslininkai įrodė, kad 80 proc. lytinį gyvenimą gyvenančių moterų nors kartą gyvenime buvo užsikrėtusios ŽPV. Tikimybė užsikrėsti auga didėjant lytinių partnerių skaičiui.

Specialistai sutaria, kad geriausia onkocitologinius ir ŽPV tyrimus atlikti vienu metu. Net ketvirtadalis visų gimdos kaklelio vėžio atvejų nustatyta moterims, kurių paskutinis PAP tepinėlio tyrimo atsakymas buvo normalus. Šio viruso DNR analizė ankstyvosios diagnostikos jautrumą leidžia padidinti iki 90–95 proc.

Toli gražu ne visos užsikrėtusios ŽPV moterys suserga gimdos kaklelio vėžiu, tačiau geriau išvengti rizikos ir gyventi be neramių minčių.

Palikite komentarą

Vardas*

El.paštas* (never published)

Tinklalapis