Lytiškai plintančios ligos – sifilis

Lytiškai plintančios ligos - sifilisKasmet lytiškai plintančiomis infekcijomis visame pasaulyje užsikrečia apie 250 milijonų žmonių. Didžiausią dalį sudaro užsikrėtę trichomonomis, chlami
dijomis, žmogaus papilomos virusu, kiek mažiau gonorėja ir sifiliu, tačiau skaičiai vis vien išlieka labai dideli: gonorėja serga maždaug 25 mln., sifiliu – 3,5 mln. žmonių. Skandinavijos šalyse sergančiųjų šiomis ligomis mažiau, o Rytų Europoje, priskiriant ir mūsų šalį, sergamumas yra didelis. Dažnai tai lemia prevencijos nebuvimas, nežinojimas, baimė apie problemą ir ligą kalbėti viešai.

Lytiškai plintančios ligos: dažniausios infekcijos, požymiai, pasekmės

Lytiniu būdu plintančių ligų sąrašas yra gana ilgas: trichomonozė, chlamidiozė, ureaplazmozė, mikoplazmozė, gonorėja, sifilis, ŽIV, minkštas šankeris, kandidozė, bakterinė vaginozė, hepatitas B ir t. t. Jomis užsikrečiama lytinių santykių metu, tačiau kai kuriais atvejais galima užsikrėsti ir perpilant kraują (ŽIV), per placentą sifiliu serganti mama, gimdymo metu šia liga gali užkrėsti kūdikį. Pirmieji bendriniai požymiai, būdingi daugeliui lytiškai plintančių ligų, vyrams ir moterims šiek tiek skiriasi. Vyrams pasireiškia skausmas šlapinantis, atsiranda išskyrų, bėrimų ant lytinių organų. Moterims taip pat pasireiškia bėrimas, išskyros, lytinių organų perštėjimas, niežėjimas, atsiranda skausmas lytinių santykių metu, prieš ir po menstruacijų.

Pastebėjus pirminius iki šiol organizmui nebūdingus požymius, simptomus, nereikėtų ilgai delsti ar savarankiškai pradėti gydymo. Pirmiausia svarbu apsilankyti pas gydytoją, kuris atlikęs reikalingus tyrimus nustatys ligos pobūdį ir pagal tai paskirs tinkamą gydymą. Gydantis savarankiškai ligą galima tik sustiprinti, pasirinkus netinkamus vaistus ir juos vartojant ilgą laiką ar su  pertraukom. Taip liga pripranta ir gali tapti neatspari kai kuriam gydymui. Per ilgai delsiant lytiškai plintančios ligos gali progresuoti ir palikti itin skausmingus padarinius: nevaisingumą, impotenciją ir pan. Turint abejonių ir įtarimų dėl organizmo būklės verta apsilankyti pas gydytoją net ir nejaučiant ryškių simptomų, kadangi kai kurių ligų, pavyzdžiui, sifilio, požymių galima nejausti, nors liga ir vystosi žmogaus organizme.

Sifilis: ligos stadijos, progresavimas, gydymas

Pastebėti ir atpažinti sifilį iš pradžių gana sudėtinga: būdingi bėrimai nėra skausmingi, jų neniežti, todėl galima įtarti ir galvoti apie kitokį bėrimo šaltinį. Tačiau, pamačius bėrimus, rausvas opas ant lytinių organų, verta susimąstyti apie šios ligos galimybę ir apsilankyti pas gydytoją ilgai nedelsiant, kadangi negydoma liga gali turėti rimtų pasekmių. Nuvykus pas gydytoją reikia tiksliai apibūdinti ligos simptomus, eigą, neslėpti tam tikrų nusiskundimų. Tik tinkamai įvertinus būklę galima paskirti geriausiai tinkantį gydymą.

Pirmiausia ligos stadija – pirminis sifilis. Šis periodas dažniausiai trunka nuo savaitės iki trijų mėnesių. Pažeistoje vietoje vystosi nedidelė, maždaug centimetro dydžio žaizdelė, opa, kuri būna rausva, pabrinkusi, tačiau nesukelia skausmo. Bėgant laikui žaizdelės gali atsirasti ir kitose kūno vietose, taip pat padidėja limfmazgiai. Nepastebėjus ir negydant ligos pirminėje stadijoje liga sėkmingai vystosi toliau ir pereina į antrąją stadiją

Antroji sifilio stadija gali pradėti vystytis po kelių savaičių nuo pirminės šios ligos stadijos. Pasireiškia galvos skausmas, bendras silpnumas, ant įvairių kūno vietų atsiranda bėrimų, papulių. Taip pat būdingi neskaudantys, bet padidėję limfmazgiai, stipriai pradėję slinkti plaukai, svorio netekimas ir kt. Negydant ligos šioje stadijoje simptomai gali išnykti ir liga progresuoja į trečią stadiją. Ji pasireiškia nuo užsikrėtimo praėjus keleriems metams, atsiranda didesnės opos, susidaro skausmingi odos dariniai, gali būti pakenkta nervų sistemai, kaulams, širdžiai, kraujagyslėms. Svarbu žinoti, jog sifilį galima pagydyti, dėl to pastebėjus nebūdingus kūno siunčiamus signalus būtina kreiptis į specialistą, kuris parinks reikiamą gydymą. Kuo anksčiau jis pradedamas, tuo didesnė tikimybė jį išgydyti išvengiant rimtų pasekmių.

Palikite komentarą

Vardas*

El.paštas* (never published)

Tinklalapis