Kiaušidžių vėžys (endometrioidinė karcinoma)

Sąvokų apibrėžimai

Endometrinis – pernelyg didelis ląstelių augimas gimdos gleivinėje, gimdoje esančiame audinyje.
Epitelinis – susijęs su epiteliu, audiniu, esančiu kūno ertmių vidaus paviršiuose ar kai kurių organų, pvz. kiaušidžių, išorės paviršiuose.
Piktybinis – vėžinis ir galintis plisti.
Patologas – gydytojas, kuris, tyrinėdamas audinius ir skysčius, diagnozuoja ligą, kad padėtų priimti sprendimus dėl gydymo.

Kas yra kiaušidžių endometrioidinis navikas?

Endometrioidiniai navikai sudaro nuo 2 iki 4 proc. visų kiaušidžių navikų ir dauguma jų (apie 80 proc.) yra piktybiniai, sudarantys nuo 10 iki 20 proc. visų kiaušidžių karcinomų. Kai kuriais atvejais endometrioidinės karcinomos gali būti su endometrine karcinoma (epitelinis gimdos vėžys) ir / arba endometrioze (gimdos gleivinės audinio buvimas ne gimdoje).

Kiaušidžių endometrioidinė karcinoma yra antra labiausiai paplitusi epitelinio kiaušidžių vėžio rūšis. Kaip teigia Amerikos vėžio draugija, kiaušidžių vėžys sudaro 6 proc. visų moterų vėžinių susirgimų. Penkerių metų išgyvenamumas moterims, sergančioms vėlesnių stadijų kiaušidžių vėžiu, siekia nuo 15 iki 20 proc. Jei liga nustatoma anksti (kai vėžys išplitęs tik kiaušidėse), išgyvenamumas siekia 90 proc.

Kas labiausiai rizikuoja susirgti kiaušidžių endometrioidine karcinoma?

Endometrioidine karcinoma daugiausiai serga moterys nuo 50 iki 70 metų amžiaus. Moterys, kurios sirgo arba kurių šeimoje buvo gaubtinės žarnos arba endometrinio vėžio susirgimų (Lynch 2 sindromas arba nepolipozinis gaubtinės žarnos vėžys), turi didesnę riziką susirgti kiaušidžių endometrioidine karcinoma. Rizikos veiksniai yra amžius, didelių dozių estrogeno vartojimas ilgą laiką be progesterono, nepertraukiama ovuliacija dėl nevaisingumo, nebuvusių nėštumų ar kontraceptikų nenaudojimo.

Kas būdinga kiaušidžių endometrioidinei karcinomai?

Kiaušidžių vėžys dažnai nesukelia aiškių fizinių simptomų. Kai kurie kiaušidžių vėžio požymiai yra nuolatinis (trunkantis daugiau nei 2 savaitės) dubens ar pilvo skausmas arba diskomfortas, pūtimas, dujiniai skausmai, pykinimas ir nevirškinimas, kraujavimas iš makšties, dažnas ir neatidėliotinas noras šlapintis be infekcijos, nepaaiškinamas svorio padidėjimas arba sumažėjimas, nuovargis, tuštinimosi įpročių pakitimas.

Jei jūsų šeimoje buvo endometriozės atvejų, susijusių su kiaušidėmis, arba skiriasi jūsų patiriamų simptomų intensyvumas ar tipas, praneškite apie tai savo gydytojui.

Kaip diagnozuojama endometrioidinė karcinoma?

Moterys turi turėti išsamią savo šeimos sveikatos istoriją, atliktą gydytojo, nusimanančio apie kiaušidžių vėžio riziką. Taip pat pirminės sveikatos priežiūros specialistas atlieka retrovaginalinius ir dubens tyrimus – tokiu būdu gali būti nustatomi tam tikri sutrikimai. Jei aptinkama pakitimų, pirminės sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti ultragarso ar vėžio simptomų kraujyje tyrimą, vadinamą CA-125.

endometrioidine karcinoma

Pakitsios ląstalės

svekos kiasides

Sveikos kiaušidės ląstalės

Aukštesnio nei normalus lygio CA-125 gali nurodyti kiaušidžių vėžį, nors kiti nevėžiniai simptomai taip pat gali būti susiję su CA-125 pakitimais. Jeigu pilvas patinęs, pirminės sveikatos priežiūros gydytojas gali paimti skysčio iš pilvo nustatyti, ar ląstalės vėžinęs. Tai gali būti daroma įvairių procedūrų metu, įskaitant kuldocentezę (kai pašalinamas aplink kiaušides esantis skystis) arba centezę (skystis pašalinamas iš pilvo ertmės). KT (kompiuterinė tomografija) ir MRT (magnetinis rezonansas) taip pat gali būti naudojami, siekiant ištirti kūno ir ypač pilvo vidų.

Jei jūsų šeimoje yra buvę kiaušidžių vėžio atvejų, jums gali grėsti didesnė genetinė rizika susirgti šia liga, ir pirminės sveikatos priežiūros gydytojas ar specialistas gali rekomenduoti atlikti naujus kraujo tyrimus.

Kokių bruožų ieško patologas?

Patologas tyria pavyzdžius, paimtus chirurginės procedūros metu. Nagrinėdamas šiuos audinius, jis įvertina, ar navikas vėžinis, ir jei taip, koks tai yra vėžys ir ar jis išplitęs į kitus audinius. Ištyręs pavyzdžius, patologas nustatys kiaušidžių vėžio stadiją, kuri turės įtakos tolesniam gydymui. 1 stadijos kiaušidžių endometrioidinės karcinomos išplitusios tik kiaušidėse, o 4 stadijos karcinomos išplitusios į kitus audinius. 2 ir 3 stadijos karcinomos apibūdina bruožus tarp šių dviejų kraštutinumų.

Kaip gydytojai nustato, kokia chirurginė procedūra ar gydymas tinkamiausi?

Kai kiaušidžių vėžys aptiktas ir diagnozuotas, pirminės sveikatos priežiūros specialistas nukreips jus pas chirurgą. Tuomet bus pašalinta kiek įmanoma daugiau įtartino audinio. Šalindamas vėžinius audinius iš pilvo ertmės, chirurgas gali pašalinti ne tik kiaušidę, bet ir gimdą, kitą kiaušidę, kiaušintakius, taukinę, limfmazgius ir kitus audinius, siekiant įvertinti, ar vėžys gali plisti; kartais vėžiniai telkiniai yra maži, ir juos būtina pašalinti, kad būtų galima nustatyti užkrėtimą.

Po operacijos pirminės sveikatos priežiūros specialistas greičiausiai rekomenduos intraperitoninę chemoterapiją (IP) (nukreiptą į pilvo ertmę). Pasak tyrimo, paskelbto Naujosios Anglijos medicinos žurnale, pacientės, kurios išbandė IP chemoterapiją, išgyveno 16 mėnesių ilgiau, ypač, kai buvo naudojami tam tikri chemoterapijos vaistai, tokie kaip cisplastinas ir paklitakselis, už moteris, patyrusias intraveninę (IV) chemoterapiją. Tyrimai rodo, kad cistoplastinas ir paklitakselis pilvo ertmėje veikia ilgiau už kitus chemoterapijos vaistus.

Radioterapija (tikslių didelės energijos spindulių naudojimas) kartais gali būti naudojama su chemoterapija gydyti kiaušidžių vėžį. Radioterapija gali būti naudojama siekiant sumažinti navikus prieš operaciją arba sunaikinti vėžines ląsteles, kurios lieka po operacijos. Šis metodas taip pat gali būti naudojamas siekiant palengvinti vėlesnių stadijų vėžio simptomus.

Atkritusiems pacientams arba sergantiems gydymui atspariomis karcinomomis, gali būti taikomos papildomos chirurginės procedūros, antriniai chemoterapiniai preparatai, biologiniai preparatai ar kitų rūšių gydymas.